Senátoři schválili dvojnásobné zdražení zápisu do katastru

Praha – Senát se dnes vyslovil pro zvýšení poplatku za zápis do katastru ze současných 500 na 1 000 korun. Podle vlády má vyšší poplatek státu přinést přes 300 milionů korun ročně. Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) byl poplatek neměnný od roku 1994. Podle senátora Jana Horníka (za STAN) katastrální úřady nebudou mít ze zvýšení poplatku ani korunu například na digitalizaci katastrálních map, neboť se suma stane příjmem státního rozpočtu.

V řadě jiných evropských zemí se vybírají vyšší poplatky než v ČR, dodal Bendl. Například v Německu stojí zapsání rodinného domku do katastru 400 eur, tedy téměř 10 tisíc korun, v Rakousku procento z ceny domku, na Slovensku se platí 66 eur, tedy asi 1 600 korun.

Katastrální úřady vyberou na poplatcích stovky milionů korun ročně. Například předloni to bylo 596 milionů korun, z toho 316 milionů korun bylo za vklady do katastru. Novela také umožní vymazat stará zástavní práva převzatá z pozemkové knihy vedené do roku 1964.

Novela má přinést firmám administrativní úlevy. Nebudou muset třeba přikládat výpisy z obchodního rejstříku, pokud bude možné si údaje ověřit po internetu. Návrhy na zahájení řízení o zápisu se budou podávat na stanoveném formuláři. Novela též eliminuje podávání šikanujících žalob, jejichž cílem je konkurentovi ztížit či znemožnit zřízení věcného práva k nemovitosti.