Senát přiřkl resortu zemědělství miliardu k dobru

Praha – Senát podle očekávání schválil vládní novelu o převodu 1,1 miliardy korun na národní dotační zdroje. Peníze budou přesunuty do letošního rozpočtu ministerstva zemědělství. Senátoři rovněž dali zelenou zjednodušení pravidel ekologického zemědělství a zlepšení systému kontroly. Obě normy nyní dostane k podpisu prezident.

Národní dotační programy počítají mimo jiné s podporou chovu prasat a drůbeže, musí je ale ještě uznat Evropská komise. Přesunuté peníze by měly být využity také na programy odbahňování rybníků, příspěvek by mohli dostat i včelaři, osiváři a část peněz by mohla jít také do Nákazového fondu.

Další peníze mají státu pomoci dočerpat dotace z EU

Peníze z národních zdrojů určené na spolufinancování projektů, které jsou k dispozici v letošním rozpočtu, nestačí podle vlády na to, aby bylo možné čerpat peníze z evropských fondů v plném rozsahu. Z toho pak podle ministerstva zemědělství nastávají problémy s vyplácením nárokovaných dotací, které úřad poskytuje prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu.

Dalším důvodem navýšení letošního rozpočtu ministerstva zemědělství je nepříznivá situace na trhu s vepřovým a dlouhodobý pokles soběstačnosti ČR v jeho výrobě. Ministerstvem ustavená pracovní skupina začátkem roku vyhodnotila jako nejpřijatelnější možnost pomoci chovatelům prasat využití národních dotačních programů, konkrétně dotačního programu Nákazový fond.

Změny v ekozemědělství: Snazší registrace, ale přísnější pokuty

Druhá novela týkající se zemědělství, kterou se dnes senátoři zabývali, má mimo jiné zjednodušit registraci nových ekologických zemědělců včetně zrušení tisícikorunového správního poplatku za podání žádosti o registraci. Návrh také ministerstvu zemědělství nově umožní kontrolním organizacím, které dohlížejí na ekofarmáře, v případě zjištěných pochybení ukládat pokuty až čtvrt milionu korun.

Ekologičtí zemědělci se již v současnosti musejí podřizovat speciálním kontrolám svého hospodaření. Mohou si přitom vybírat, která ze tří ministerstvem pověřených institucí je bude kontrolovat. Nejsou-li s kontrolní organizací spokojeni, budou moci v budoucnu přejít k jiné.