Energie nám vytahují z kapes čtyřikrát více peněz než v roce 1995

Praha - Z peněženky nám za energie každý měsíc odplouvá čtyřikrát víc než v roce 1995. Na potraviny, benzín, dovolené a ostatní výdaje nám z platu zbývá 70 procent z platu, v roce 1995 to bylo ještě procent 80. Vyplývá to z analýzy ČSÚ. Například elektřina zdražila od roku 1995 o víc jak 300 procent, plyn skoro o 500.

Podle prognózy nebude lépe ani v příštích letech. Výdaje za vodné, stočné, elektřinu i plyn budou vytahovat z našich kapes čím dál víc peněz. Zdražení už teď oznamují plynárny, vodárny i dodavatelé elektřiny.

Na čem Češi šetří nejvíc, jsou potraviny dovolené. V taškách nakupujících se obvykle objevují jen ty nejnutnější a levné produkty, které jsou v obchodech nabízeny. Do zahraničí se jezdí na kratší dobu a velmi často se čeká na tzv. „last minute“ zájezdy, které nabízí komfort za výhodnou cenu.

Ani nadcházející roky nepřinesou zlepšení. Většině domácností totiž plat rozhodně neporoste.  Zatímco elektřina je v Česku drahá stejně jako v Portugalsku, Nizozemsku či Anglii, mzdy jsou nesrovnatelně nižší.