Rating Kypru klesl na BBB

New York - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o jeden stupeň - na známku BBB. Zdůvodňuje to tím, že kyperský bankovní systém je až příliš ovlivnitelný řeckým státním dluhem. Agentura tak zareagovala bezprostředně po dnešní dohodě lídrů eurozóny s bankami. Ty přistoupily na to, že odepíšou asi 50 procent řeckého dluhu.

"Domníváme se, že scénář platební neschopnosti Řecka s vyšším zapojením
soukromého sektoru, než jaké bylo s komerčními věřiteli původně dohodnuto,
si na Kypru vyžádá rekapitalizaci některých domácích bankovních institucí,"
píše agentura.


Eurozóna se v červenci se soukromými věřiteli dohodla na tom, že dobrovolně odepíšou 21 procent řeckých dluhopisů. Od té doby se ale situace změnila natolik, že bylo nutné banky přesvědčit, aby odepsaly mnohem víc. Politici požadovali až 60 procent, nakonec se ale na summitu v Bruselu dohodli na odpisu zhruba 50 procent.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to i klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

S&P rovněž uvedla, že rating dlouhodobých závazků Kypru zůstává v režimu pozorování s negativním výhledem. Rating krátkodobých závazků agentura snížila na stupeň A-3 z dosavadní známky A-2, vyřadila jej však z režimu pozorování s negativním výhledem.