Řecko nemělo vstupovat do eurozóny, lituje Sarkozy

Paříž – Bylo chybou připustit vstup Řecka do měnové unie evropských států, ekonomika jihoevropské země na to tehdy nebyla připravena. Včera to prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy v televizním rozhovoru. Zároveň však dodal, že záchrana Řecka je díky nové dohodě o zastavení dluhové krize možná. Evropská unie doufá, že se jí podaří přesvědčit Čínu, aby se zapojila do boje proti krizi. Peking by prý mohl poslat okolo 70 miliard eur do evropského záchranného fondu.

„Byla to chyba,“ odpověděl prezident Sarkozy na otázku týkající se přijetí Řecka do eurozóny už dva roky poté, co jednotná měna vznikla. „V té době na to jejich ekonomika nebyla připravena,“ dodal.

Francouzský prezident v televizním rozhovoru vysvětloval plán, podle kterého unie hodlá bojovat s krizí evropské měny. Ve středu v noci se na balíku opatření dohodli zástupci evropských vlád na bruselském setkání. Patří do něj například odpuštění poloviny řeckých dluhů, posílení záchranného valu (EFSF) na jeden bilion eur nebo rekapitalizace evropských bank.

Sarkozy řeckou dluhovou krizi přirovnal ke tři roky starému pádu banky Lehman Brothers. Podle něj by sice definitivní bankrot tamní ekonomiky Řekům pomohl, přivodil by však rozvrácení evropské měny a potažmo také světové ekonomiky. „Pokud Řecko zbankrotuje, bude to znamenat dominový efekt, který by dopadl na všechny. Byla by ohrožena celá eurozóna,“ obává se.

Pomozte nám s krizí, přemlouvá Evropa Čínu

Nicolas Sarkozy ve čtvrtek telefonicky hovořil se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem o případné účasti Číny na záchranném programu eurozóny. Výsledek rozhovoru není znám, prezidenti si ale podle agentury AP slíbili, že Čína bude s Evropou spolupracovat na podpoře růstu globální ekonomiky. Zda to znamená, že Čína se zapojí do záchranného fondu eurozóny, z toho není jasné.