Německo „našlo“ 55 miliard eur, zadlužení země je nižší

Berlín – Díky kuriózní učetní chybě vykazovalo Německo vyšší dluh, než jaký ve skutečnosti má. Při zestátnění banky Hypo Real Estate totiž bylo omylem odepsáno 55,5 miliardy eur (skoro 1,4 bilionu korun). Po opravě by mělo zadlužení našeho západního souseda klesnout z 83,7 na 81,1 procenta HDP. Podle agentury DPA vedla k chybě záměna sčítání a odečítání.

Miliardové nedopatření vzniklo loni v bilanci finančního ústavu FMS Wertmanagement, který patří zcela státu a který slouží jako takzvaná bad bank. Do bank tohoto typu se odvádí špatná aktiva.

Opoziční sociální demokraté připsali odpovědnost za chybu ministru financí Wolfgangu Schäublemu. SPD je podle webu stern.de rozhořčena, že se z nálezu peněz Schäuble raduje. Chce proto po něm, aby celou záležitost zevrubně vyšetřil. „Tohle není částka, kterou švábská hospodyňka strčí do plechovky od sušenek a na kterou zapomene,“ prohlásil parlamentní lídr SPD Thomas Oppermann. Slogan miliardy nejsou důležité, počítáme v bilionech by podle opozice mohlo být novým mottem ministerstva financí.   

Ačkoli se německý dluh vůči HDP sníží na 81,1 procenta, zůstává stav zadlužení daleko od splnění maastrichtských kritérií. Na základě těchto podmínek by měly státy platící eurem držet dluhy pod 60 procenty výkonu hospodářství.