Názor analytiků: ČNB úrokové sazby měnit nebude

Praha - Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání ponechá úrokové sazby beze změny. Myslí si to analytici oslovení ČTK. Podle nich zůstanou sazby beze změny kvůli dluhové krizi eurozóny a zpomalení ekonomiky i po většinu příštího roku. Růst sazeb lze prý čekat až v souvislosti s ekonomickým oživením na konci roku 2012.

Bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny i na svém posledním měnovém zasedání, které se konalo v polovině září. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává od loňského května na historickém minimu 0,75 procenta. Zasedání rady se ve čtvrtek 3. listopadu zúčastní všichni její členové. ČNB zveřejní ve čtvrtek rovněž novou akroekonomickou prognózu.

„Zvýšení sazeb, o kterém se dříve uvažovalo, bylo dluhovou krizí a souvisejícím zpomalením ekonomické aktivity odsunuto na neurčito. Za předpokladu stabilního kurzu koruny v pásmu 24 až 25 Kč/EUR předpokládám neměnné sazby ČNB nejméně do podzimu 2012,“ myslí si analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Případné oslabení koruny by ovšem podle něj mohlo urychlit zvýšení sazeb.

Petr Dufek, analytik ČSOB:

„Nová prognóza centrální banky by neměla přinést brzkou změnu úrokových sazeb v ČR. Právě naopak, protože nejspíše odsune avizované zvyšování sazeb.“


Slabá evropská ekonomika podle Petra Dufka z ČSOB zbrzdí v roce 2012 růst tuzemského hospodářství. „A tak příliš prostoru pro zvyšování úrokových sazeb nebude. Jako nejdřívější možný termín prvního utažení měnové politiky se tak zdá až závěr roku 2012, kdy by se už mohlo ekonomice blýskat na lepší časy,“ dodal. Po celý příští rok očekává úrokové sazby beze změny rovněž analytik Komerční banky Marek Dřímal.

Miroslav Singer
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Naopak snížení sazeb v příštím roce nevylučuje analytik Next Finance Vladimír Pikora. Vedou ho k tomu prohlášení guvernéra ČNB Miroslava Singera, který uvedl, že nemůže vyloučit pohyb úrokových sazeb ani jedním směrem. „Já se však domnívám, že to je příprava trhu na fakt, že roste pravděpodobnost snížení úrokových sazeb. Osobně sázím na to, že během roku základní úroková sazba poklesne,“ uvedl.

David Marek, hlavní ekonom Patria Finance:

„Pokud by se situace zhoršila více, než se nyní předpokládá, nelze vyloučit, že se v příštích měsících bude uvažovat dokonce o snížení úrokových sazeb.“