Dolar klesl vůči jenu na nejnižší úroveň od války

Tokio – Americký dolar dnes ráno klesl vůči japonskému jenu na nejnižší úroveň od konce druhé světové války, konkrétně na 75,32 JPY. Silná měna však znamená pro exportně zaměřené Japonsko problémy, proto Tokio vzápětí intervenovalo na finančních trzích. Japonský jen následně oslabil na 79 JPY za dolar.

Za neustálým posilováním jenu stojí potíže ekonomiky Spojených států a dluhová krize v Evropě. Japonská vláda se ho snaží zastavit už podruhé během posledních tří měsíců. Podle ní měnu ovlivňují jednostranné a spekulativní pohyby na finančním trhu. „Nemůžu komentovat, co by si trhy mohly myslet. Budeme ale pokračovat v intervenci, dokud nebudeme spokojení,“ prohlásil japonský ministr financí Džun Azumi.

Japonská vláda nařídila svým finančním institucím ihned prodávat jeny a nakupovat dolary. Výsledkem bylo posílení dolaru vůči jenu. Azumi odmítl sdělit, kolik jenů jeho vláda v akci utratila.

Silný jen znamená problémy pro velké výrobce, jako je Honda, Toshiba nebo Panasonic. Kvůli nim pak může mít problémy celé Japonsko. Dluh se prohlubuje a země musí navíc platit za ničivé březnové zemětřesení. Opravy zatím stály 250 miliard dolarů. Trh proto očekává, že vláda bude dál zasahovat.

Takudži Okubo, hlavní ekonom japonské Societé Generale

„Podle mě jde o jednu z mnoha intervencí, co ještě přijdou. Předpokládáme, že jen bude dál posilovat. Takže japonská vláda má dobrý důvod chránit určitý kurz, nebo aspoň zastavit posilování.“ 


Poslední zásahy vlády proti silnému jenu ale jen dočasně rozhýbaly jeho kurz. Oslabení brání stálá poptávka investorů, kteří hledají útočiště před evropskou a americkou krizí. Trh teď spekuluje, jestli Japonci použijí stejný přístup, ke kterému na konci léta přistoupila švýcarská centrální banka. Od jejího masivního zásahu se frank drží okolo stanovené úrovně.