Škodovka zdvojnásobila zisk skoro na 15 miliard

Mladá Boleslav – Škodě Auto se letos daří. Meziročně zdvojnásobila zisk před zdaněním na 588 milionů eur (zhruba 14,6 miliardy korun). Tržby společnosti vzrostly o pětinu na 7,6 miliardy eur (188,7 miliardy korun). Největší tuzemská automobilka zvýšila prodeje o 16,8 procenta na 664 800 vozů. Provozní zisk Škodovky v prvních třech čtvrtletích roku vzrostl o více než 83 procent na 575 milionů eur (14,3 miliardy korun), jak dnes přiblížil mluvčí automobilky Rudolf Dreithaler. 

Do roku 2018 plánuje mladoboleslavská Škodovka zvýšit celosvětové prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů. Z toho důvodu bude vyrábět více modelů aut. Na podzim přitom společnost na českém trhu představila malý vůz Citigo a na indickém trhu model Rapid. Citigo na český trh vyjede na přelomu listopadu a prosince. „V příštích letech bude v průměru každých šest měsíců představen jeden nový model značky Škoda,“ dodal ke konceptu automobilky předseda představenstva společnosti Škoda Auto Winfried Vahland. V příštím roce by měla firma například spustit výrobu kompaktní limuzíny, která má být menší než model Octavia.

Čtvrtina škodovek se prodala v Číně

Téměř čtvrtina ze všech prodaných vozidel směřovala do Číny, kde si lidé zakoupili 170 tisíc vozů. Zhruba 495 tisíc zbývajících vozidel směřovalo na ostatní trhy. Rekordní odbyt firma zaznamenala v září, kdy bylo prodáno 81 200 aut. Škoda Auto letos očekává rekordní prodej přesahující 800 tisíc vozidel.

Ovšem firmu zároveň do konce roku čeká i omezování výroby. Na konci září oznámila útlum výroby koncernových motorů, kdy motorárna zruší 21 směn od října do prosince. Důvodem je pokles zájmu po autech koncernu Volkswagen v Jižní Americe, pro který Škoda v Mladé Boleslavi vyrábí tříválcové motory. Omezení se nově dotkne také výroby převodovek, jejichž produkce podle odborářů přejde ze čtyřsměnného režimu na tři směny.

Během prvních devíti měsíců roku zvýšila Škoda také investice z loňských 148 milionů eur (3,7 miliardy korun) na letošních 378 milionů (9,4 miliardy korun). Automobilka využila peníze na přípravu výroby nových modelů a na rozšíření kapacity výrobních závodů v Česku. K 30. září v automobilce pracovalo 25 665 lidí, což je meziročně o 900 zaměstnanců více.