Boeing bude vyrábět nové vesmírné lodě

Orlando - Letecká společnost Boeing začne na Floridě vyrábět stroje určené k dopravě lidí a materiálu do vesmíru. Produkci zahájí v prostorech, kde parkovaly americké raketoplány, jejichž provoz letos ukončil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Boeing na Floridě vytvoří v nadcházejících 18 měsících 140 pracovních míst. Do roku 2015 by to mělo být až 550 pracovních míst. Plán uvítali floridští představitelé, podle nichž stejnou oblast postihlo propouštění kvůli zastavení provozu raketoplánů. 

Boeing se chystá vyrábět vesmírné moduly pro opakované použití, které by mohly do vesmíru dopravit až sedm lidí. Firma je chce nabídnout pro dopravu posádek na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Spojené státy po zastavení provozu raketoplánů nemají v současné době žádný prostředek pro cestování lidí do vesmíru. Při dopravě posádky na ISS musí proto NASA spoléhat na ruské rakety Sojuz. V budoucnosti si chtějí pro cesty na oběžnou dráhu pronajímat vesmírné lodě od soukromých firem. NASA zároveň vyvíjí raketu a kosmický modul pro cesty dál od Země, například k blízkým asteroidům.

Laboratoř společnosti Boeing
Zdroj: Boeing
Autor: Boeing