Plynárenské firmy ode dneška zdražují až o pět procent

Praha - Společnosti RWE Transgas a Pražská plynárenská dnes opět zvyšují ceny plynu. Jejich zákazníci zaplatí o zhruba tři až pět procent více. Firmy letos zdražovaly plyn již několikrát, společnost E.ON chystá zvýšení cen v prosinci.

RWE Transgas zdražuje dnes zemní plyn pro domácnosti o 5,2 procenta. „Důvodem je prudké oslabení koruny vůči dolaru,“ vysvětlil mluvčí RWE Martin Chalupský. Jeho slova potvrzují i analytici. „Reakce nepřijde ihned, ale s určitým zpožděním, přibližně se říká šestiměsíční zpoždění,“ uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop.

Průměrné domácnosti, která využívá plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady o zhruba 80 korun. Zákazníci, kteří na zemním plynu pouze vaří, si měsíčně připlatí šest korun. Domácnost využívající plyn od Pražské plynárenské pro vaření, ohřev vody a topení se spotřebou 19 MWh ročně zaplatí o 65 Kč víc než dosud, to znamená nárůst o 3,72 procenta. Firma zdražovala již v říjnu.

Vladimír Štěpán, analytik ENA

„Vrchol by měl nastat někdy v závěru tohoto roku a pak už by měla být cena stabilizovaná.“


V letošním roce už vzrostly ceny plynu několikrát. Od začátku roku se zvedly zhruba o 14 procent. Na evropském trhu plynu se přitom letos zvýšil přebytek nabídky nad spotřebou a podobný stav by měl podle analytiků přetrvat v příštím roce. Plynárenské společnosti v řadě zemí Evropy k nelibosti spotřebitelů dál zvyšují ceny pro konečné odběratele, přestože velkoobchodní ceny klesají.