Kanceláře v Praze jsou prý nejbezpečnější investicí pro případ recese

Londýn - Kanceláře v Praze a v centru Londýna jsou nejbezpečnější investicí do evropských nemovitostí v případě, že by Evropu postihla druhá recese v důsledku dluhové krize eurozóny. Přestože by i zde výnosy z investice ovlivnil hospodářský pokles, dopad ve střednědobém horizontu by byl menší, než u jiných evropských zemí, ať už mají euro nebo ne. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje konzultační společnosti DTZ.

DTZ počítá s dvacetiprocentní pravděpodobností, že dluhová krize v eurozóně povede k propadu důvěry v trhy a v negativní růst HDP v letech 2012 a 2013. V takovém případě by celkové výnosy z nemovitostí v evropských městech dosáhly do roku 2016 jen 3,2 procenta. Výnosy z pražských kanceláří by naproti tomu byly 7,4 procenta. V centru Londýna by výnosy z investice do kanceláří činily 6,6 procenta.

Pokud by ale ekonomika pokračovala v současném růstu, byť nevýrazném, dosahovaly by výnosy investice z pražských kanceláří až 8,6 procenta. V případě britské metropole by to bylo 7,7 procenta.

Investorům se bude nejspíš lépe dařit mimo eurozónu

„Města mimo eurozónu budou zasažena méně,“ uvedla DTZ. „Domníváme se, že v případě další eskalace dluhové krize se bude investorům lépe dařit na trzích mimo eurozónu a že klíčové trhy v Německu a ve Francii, tradičně považované za bezpečné přístavy, by ve skutečnosti mohly představovat větší riziko propadu,“ dodala.

Tváří v tvář druhé hospodářské krizi budou padat v eurozóně především nájmy kancelářských prostor. DTZ očekává pokles na většině trhu včetně těch nejlukrativnějších, jako jsou Mnichov, Frankfurt a Paříž. Revize nájemného směrem dolů bude méně výrazná v zemích mimo eurozónu – Praha a Moskva by dokonce mohly dosáhnout drobných zisků.

Lépe bude až v roce 2014

DTZ ve svých propočtech počítá s druhým poklesem ekonomiky. V letech 2012 až 2013 by hrubý domácí produkt eurozóny mohl klesat. Šplhat výše by mohl začít až v roce 2014. „Odhadujeme, že s rokem 2014 by mohly být tržní ceny pro investory mnohem příznivější,“ podotkla společnost.