Kocourek: Obnovitelné zdroje ovlivní jednotný energetický trh EU

Praha - V Evropě je podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka nutné vyřešit prudký rozvoj obnovitelných zdrojů ještě předtím, než bude vytvořen jednotný evropský energetický trh. Podle ministrova vyjádření na konferenci Jednotný evropský energetický trh je totiž současná energetická infrastruktura s ohledem na obnovitelné zdroje nedostatečná. Evropská rada stanovila cíl vytvoření integrovaného vnitřního evropského trhu s elektřinou a zemním plynem do roku 2014.

„Rok 2014 je velkou výzvou, existuje ještě mnoho faktorů, které mohou vytváření integrovaného trhu ztížit,“ prohlásil ministr. S ohledem na nestabilní výkon obnovitelných zdrojů je například nutné vytvořit rezervní kapacity, které pokryjí případné výpadky v dodávkách, dodal.

V unii chybí podle Kocourka nejen dostatečné propojení mezi členskými státy, ale také odpovídající infrastruktura uvnitř některých zemí. Například česká a polská přenosová soustava se proto často potýká s prudkými toky energie z větrných elektráren na severu Německa. Vybudování odpovídající evropské energetické sítě je otázkou desítky i více let, uvedl šéf resortu.

Integrovaný evropský energetický trhu by měl být hotov do roku 2014

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger na dnešní konferenci uvedl, že věří ve vybudování integrovaného evropského energetického trhu do stanovaného roku 2014: „Nemůžeme si dovolit 27 odlišných trhů… důležitá je mimo jiné jednotná regulační politika.“ Propojení energetických trhů v rámci EU podle něj také zvýší energetickou bezpečnost členských států.

Martin Kocourek
Zdroj: isifa/LN
Autor: František Vlček

Na konferenci premiér Petr Nečas připustil, že ve vytváření jednotného trhu s energiemi v EU existují rezervy. Důležité bude podle něj zajištění dostatku prostředků jak z veřejných, tak ze soukromých zdrojů.

Petr Nečas

„Nutná je také kvalitní legislativa například v oblasti povolovacích řízení, které někdy trvají dlouho a prodražují projekty. Nelze zapomínat na udržitelnost cen energií.“


Evropská komise přišla vedle záměru Bruselu vytvořit jednotný evropský energetický trh minulý měsíc s plánem, který počítá s investicemi na zlepšení dopravní, energetické a telekomunikační infrastruktury v Evropě ve výši 50 miliard eur (1,2 bilionu korun) pro roky 2014 až 2020. Na energetiku by mělo z plánovaných investic zamířit kolem 9,1 miliardy eur.