Americké poště hrozí krach

New York – Pošta ve Spojených státech musí přitvrdit v šetření. Nepodařilo se jí totiž snížit miliardové ztráty, které prohlubuje každý měsíc. Teď zavře více než polovinu míst, kde se zásilky třídí. Poprvé od roku 1971 tak nebude doručovat do druhého dne. 

Třetí největší zaměstnavatel ve Spojených státech končí už pět let se ztrátou. Teď musí ušetřit alespoň tři miliardy dolarů. Jinak službu příští rok čeká bankrot. Aby trend obrátila, musela by do roku 2015 seškrtat výdaje o 20 miliard dolarů.

David Williams, viceprezident pošty

„Letos budeme mít ztrátu 14 miliard dolarů, pokud s tím nová legislativa nic neudělá. Takže musíme dělat, co je v našich silách, abychom s financemi vyšli.“


Pošta ve Spojených státech doručuje skoro 40 procent veškerých světových zásilek, a přesto jí teď hrozí krach. Jen v posledním roce prodělala deset miliard dolarů. Od dubna chce začít zavírat 252 poboček pro zpracování pošty z celkového počtu 461. 

Skupina senátorů představila plán na její záchranu. Mimo jiné by omezila nebo úplně zrušila sobotní doručování. O práci má přijít 28 tisíc zaměstnanců po celých Spojených státech. Zavírání poboček znemožní doručování do druhého dne. O to už ale podle pošty stejně není zájem.

Čísla hovoří jasně, plán záchrany však zatím jasný není

Celkem 167 miliard letos doručených zásilek nestačí. Oproti roku 2007 je to o pětinu méně. A počet přepravených dopisů a balíků má dál klesat. Šetření, které by přineslo omezování služeb, může spustit nepříjemné reakce zákazníků. Ti by se mohli obrátit na některého z konkurentů a problémy pošty by se tím jen prohloubily. Situace se tak komplikuje.

„Od roku 2008 lidé poštu používají stále méně. Může za to kombinace slabé ekonomiky a  rozvoj různých forem elektronické komunikace,“ říká ředitel pošty Patrick Donahoe.


„Lidé volí rychlost tím, že používají možnosti elektronického doručování. Platí tak účty a komunikují prostřednictvím e-mailu. To je důvod, proč děláme to, co děláme. Naše síť je jednoduše příliš velká na dnešní poštovní objemy – a hlavně příliš velká i do budoucnosti,“ říká viceprezident pošty David Williams.

Dosavadní opatření nestačí

Instituce už začala zdražovat známky, zkracovat úřední hodiny a zavírat pobočky. Podle senátorů to ale nestačí. Pokud se nic nezmění, pošta kvůli nedostatku peněz možná nebude schopná zásilky doručovat už v létě. Poštu zřídil stát, dotace od něj ale neplynou. Pošta má sice možnost vypůjčit si státní peníze do určitého limitu, co se stane, až se limit vyčerpá, však není jasné. Joseph Lieberman, senátor za Connecticut, vidí problém v obrovském množství poboček pošty – má jich víc než Walmart, Starbucks a McDonald's dohromady.