Na G20 se prý diskutovalo o ochraně Itálie a Španělska před krizí

Cannes – Šéfové skupiny G20 první den summitu v Cannes diskutovalo o tom, jak ochránit velké země eurozóny jako Itálii a Španělsko před pádem do hluboké dluhové krize. Agentuře Reuters to řekl jeden z indických delegátů. Itálie se podle návrhu dokumentu ze summitu zavazuje od příštího roku urychleně snižovat zadluženost a dostat rozpočet do roku 2013 do „téměř vyrovnané bilance“. Hledání řešení dluhové krize v Evropě má podle amerického prezidenta Baracka Obamy summitu dominovat. Lídři zemí G20 prý také diskutovali o krizovém plánu pro případ odchodu Řecka z eurozóny.

„Na G20 se mluví o dopadech řecké krize a nyní se diskutuje o vybudování ochranné finanční zdi kolem zemí jako Itálie a Španělsko, které jsou velkými ekonomikami eurozóny,“ řekl místopředseda indické plánovací komise Montek Singh Ahluwalia.

Třetí a čtvrtá největší ekonomika měnové unie se v posledních měsících kvůli šíření dluhové krize eurozónou dostaly do potíží a výnosy jejich dluhopisů na trzích výrazně vzrostly. Investoři se obávají, že tyto země budou nuceny následovat Řecko, Irsko a Portugalsko a požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Itálie, jejíž dluh je po Řecku nejvyšší v eurozóně, je pod tlakem, aby přijala strukturální reformy a uskutečnila výrazné škrty ve výdajích. Na summitu EU minulý týden Itálie slíbila, že do roku 2013 dosáhne vyrovnaného rozpočtu, v návrhu plánu G20 se ale mluví jen o „téměř vyrovnané bilanci“. V dokumentu se však píše, že fiskální cíle Itálie budou podpořeny „posílením fiskálních pravidel plynoucím jak z evropské legislativy, tak z ústavního dodatku o vyrovnaném rozpočtu“.

Itálie zřejmě v brzké době čekají krušné časy. „Itálie má velký problém co se týče refinancování svého vlastního dluhu. Během jednoho roku musí refinancovat dluhopisy ve výši až 300 miliard euro – to je ohromná suma dluhopisů, která dluhový trh zahltí a investoři to nemohou jen tak pohltit,“ varoval v rozhovoru pro ČT24 analytik společnosti Next Finance Martin Prokop.

Evropské dluhy – nejdůležitější téma schůzky G20

„Nejdůležitějším úkolem následujících dvou dnů je vyřešit finanční krizi v Evropě. Tady na G20 potřebujeme rozvinout myšlenku, jak záchranný plán plně a rozhodně implementovat,“ prohlásil na úvod schůzky zemí skupiny G20 americký prezident Barack Obama.


Video Komentář Martina Prokopa
video

Komentář Martina Prokopa

G20 rovněž zvažuje návrh Mezinárodního měnového fondu zavést novou úvěrovou linku na pomoc zemím ohroženým ekonomickými otřesy mimo jejich kontrolu. Podle informovaných zdrojů se má také diskutovat o tom, že by měnový fond nalil do globální ekonomiky miliardy dolarů prostřednictvím zvláštní alokace své měny SDR, takzvaných Zvláštních práv čerpání. To by mělo posílit finanční stabilitu, kterou podkopává nejistota kolem dluhové krize eurozóny.

Sarkozy: Evropa nemůže přijmout rozpad eurozóny

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu v Cannes upozornil, že z eura plyne zodpovědnost všem, kteří se na něm podílejí. Evropští lídři podle něj v žádném případě nemohou přijmout rozpad eurozóny, protože by to vedlo k rozpadu Evropy. Narážel tak na situaci v Řecku, které zvažuje referendum o záchranném plánu, na kterém se evropští lídři dohodli minulý týden. Nepřijetí plánu by podle některých politiků s sebou neslo odchod Řecka z eurozóny.

0Nicolas Sarkozy

"Musíme bránit měnu. (…) Nemůžeme přijmout rozpad eura, to by znamenalo rozpad Evropy."


Představitelé USA, Číny a Ruska na summitu vyvinuli na evropské lídry tlak na urychlení kroků k zadržení dluhové krize. „Evropa by si měla pomoci sama. Evropská unie k tomu má vše potřebné – politickou autoritu, finanční zdroje a podporu řady zemí,“ zdůraznil ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Kanadský premiér Stephen Harper řekl, že šéfové vlád diskutovali o krizovém plánu pro případ odchodu Řecka z eurozóny.

Zatím nicméně summit G20 žádné zvláštní překvapiní nepřinesl. Odborníci jsou k jeho závěrům spíše skeptičtí. „Summit G20 moc nového nepřinesl. (…) Jsou to takové kusé informace, nic zvláštního se nedohodlo,“ podotkl v rozhovoru pro ČT24 Prokop.