Nezaměstnaných je méně

Praha – Dle Českého statistického úřadu klesla (ČSÚ) míra nezaměstnanosti v tuzemsku v letošním třetím čtvrtletí meziročně o půl procentního bodu na 6,6 procenta. Počet nezaměstnaných se snížil na 346 000, což bylo proti stejnému období loňského roku o 28 200 lidí méně. V dlouhodobém pohledu jde podle statistiků o nejnižší úroveň nezaměstnanosti od 2. čtvrtletí 2009. Odborníci ale varují, že s koncem roku nabídek ubývá a navíc hrozí dopady druhé vlny ekonomické krize.

Meziroční pokles nezaměstnanosti se ve třetím čtvrtletí rovnoměrně projevil v mužské i ženské populaci. Proti druhému čtvrtletí se průměrný počet nezaměstnaných snížil o 15 100 osob. Čísla vychází z metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO).

Růst úrovně zaměstnanosti v posledních čtvrtletích se podle ČSÚ projevil i absolutním poklesem počtu osob nezaměstnaných rok a déle, neboť oproti minulému roku se snížil jejich počet o 20 800 osob a činil 139 600 osob. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu nezaměstnaných osob se letos ustálil kolem hranice 40 procent a v letošním třetím čtvrtletí činil 40,4 procenta.

Vůbec nejlépe jsou na tom obchodníci a prodejci. Na žebříčku nejhledanějších profesí jasně vítězí. Hned po nich jsou strojírenství a průmysl - třeba konstruktéři, strojní inženýři nebo stavaři jsou dnes skoro nedostatkovým zbožím. „Firmy, především stavební, dostaly na poslední chvilku zakázky, které potřebují do konce roku dodělat,“ řekl Jiří Víšek, místopředseda Sdružení podnikatelů a živnostníků.

Tomáš Dombrovský, společnost LMC:

„Poptávaný obor je v IT. Tam je výrazný nedostatek uchazečů, takže firmy musí hledat třeba uchazeče už na školách.“


Kdo chce pracovat v administrativě, hledá práci těžko. Na jediné místo připadá přes třicet zájemců. O moc líp na tom nejsou ani nezaměstnaní recepční, referenti nebo servírky. Kdo ale nenade ve svém oboru, má šanci najít aspoň brigádu. Třeba v obchodních centrech, kde se rozjely vánoční nákupy. „Firmy v září a říjnu poptávaly ještě o něco víc brigádníků než před letními prázdninami. Počítají relativně se silným předvánočním trhem a nebojí se brigádníky přijímat,“ konstatoval Dombrovský.

Z hlediska vzdělání mají nízkou míru nezaměstnanosti trvale vysokoškoláci (2,9 procenta) a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou, a to 4,8 procenta. Vysoká míra nezaměstnanosti naopak přetrvává u osob se základním vzděláním - 24 procent. Firmy se navíc musí od příštího roku sžít s novým zákoníkem práce, další místa pak může ukrojit i nervozita na evropských trzích.

Statistici také zjišťovali data o občanech, kteří nepracují, práci aktivně nehledají, přitom ale tvrdí, že by pracovat chtěli. V letošním třetím čtvrtletí jich bylo 191 000, meziročně o 16 400 více. Většina osob, které by chtěly pracovat, však nemůže ihned nastoupit do případného zaměstnání. Nejpozději do 14 dnů je schopno nastoupit 58 200 osob.

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové