Řecké referendum o záchranném plánu se neuskuteční

Atény - Řecký ministr financí Evangelos Venizelos dnes informoval Evropskou unii, že ohlášené referendum o další finanční pomoci pro Řecko se neuskuteční. Ministr o záměru řecké vlády telefonicky hovořil s šéfem euroskupiny Jeanem-Claudem Junckerem, eurokomisařem Olli Rehnem a německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem. Referendum prosazoval řecký premiér Jorgos Papandreu. Jeho pondělní prohlášení šokovalo evropské politiky i finanční trhy.

Minulý týden se po summitu Evropské unie a eurozóny zdálo, že evropští politici mají jasno v tom, jak bojovat s krizí. Pak ale přišla studená sprcha. Papandreu bez vědomí evropských špiček prohlásil, že Řekové dostanou možnost rozhodnout o záchranném plánu v referendu. To by ale zřejmě plán odmítlo, podle posledních průzkumů se totiž většina Řeků staví proti zahraniční pomoci a nadiktovaným úsporám.

O Řecku se proto hovořilo i na summitu G20. Obrat těsně před koncem jednání politici uvítali. „Jsem šťastný, že se úplně změnila atmosféra politiky v Řecku. Na názoru lidu není nikdy nic šokujícícho. Šokující bylo to, že nikdo předem partnery neupozornil,“ prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Summit G20
Zdroj: ČTK
Autor: Lionel Bonaventure

Plány na referendum otřásly finančními trhy

Pro finanční trhy znamenaly plány na vyhlášení referenda studenou sprchu. Zamířily prudce dolů. Včera už ovšem začaly pozitivně působit spekulace, že by se referendum nemuselo uskutečnit a trhy začaly pozvolně růst. Tento trend vesměs drží i dnes. Britský FTSE 100 kolem 12:30 posiloval zhruba o 0,68 procenta.

Na paniku vyvolanou zprávami o referendu nejvíce doplatily evropské banky, jejich akcie padaly mnohdy dokonce o více než 10 procent. Samy banky už nyní v budoucnost Řecka v eurozóně příliš nevěří. Krize měnové unie se podle nich bude dál zhoršovat. Finanční instituce proto ve velkém odepisují řecké dluhopisy. Zbavuje se jich třeba největší francouzská banka BNP Paribas, nizozemská ING nebo německá Commerzbank.

Řecký premiér Papandreu se v posledních dnech dostal pod silný tlak a už ve čtvrtek připustil, že by se referendum nemuselo konat, pokud dohodu z nedávného unijního summitu o další finanční pomoci Řecku podpoří i pravicová opozice. Někteří unijní představitelé přitom předtím naznačili, že si dokážou představit eurozónu i EU bez Řecka.