Říjnová nezaměstnanost v USA překonala půlroční minimum

Washington – Počet nezaměstnaných Američanů v říjnu překvapivě klesl na devět procent ze zářijových 9,1 procenta. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech se tak dostala na nejnižší úroveň za půl roku. Podle amerického ministerstva práce tamní ekonomika za minulý měsíc vytvořila 80 tisíc nových pracovních míst. Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že míra nezaměstnanosti zůstane beze změny.

Počet nově vytvořených pracovních míst zaostal za očekáváním analytiků. Ti počítali se vznikem 95 tisíc nových pracovních příležitostí. V září a srpnu však podle revidovaných údajů vzniklo o 92 tisíc míst více, než ohlásilo ministerstvo původně.

Americký veřejný sektor propouštěl

„Je to známka, že ekonomika je silnější, než jsme předpokládali,“ uvedl k údajům analytik Karl Schamotta ze společnosti Western Union. „Není to fantastické oživení, ale je to dobré vzhledem k tomu, co se děje ve světě,“ dodal. Soukromý sektor minulý měsíc v USA vytvořil 104 tisíc nových pracovních příležitostí. Ovšem ve veřejném sektoru 24 tisíc pracovních míst zaniklo. 

Trh práce je Achillovou patou amerického hospodářství, uvedla agentura Reuters. V tomto týdnu americká centrální banka (Fed) předpověděla, že největší ekonomika světa v letošním roce stoupne pouze o 1,6 až 1,7 procenta. Je to o zhruba jeden procentní bod méně, než předpokládala v předchozí prognóze.

John Canally, ekonom LPL Financial, New York

„Čísla zásadně nemění celou situaci, ale když vezmeme v potaz, že v předchozích měsících docházelo k revizi směrem vzhůru ,jde o krok správným směrem.“


Vývoj nezaměstnanosti v USA
Zdroj: U.S. Bureau of Economic Analysis