Králem smartphonů se stal Samsung

New York – Konec letošního léta patřil Samsungu, korejský výrobce se totiž stal světovou jedničkou na rychle rostoucím trhu chytrých telefonů. Tento trh roste padesátiprocentním tempem a zisky přináší především Applu, který celý boom rozjel. Pro další vývoj budou podle operátorů rozhodující Vánoce, kdy se očekávají bitvy vlajkových lodí Applu, Samsungu a HTC. Na výsluní by se chtěla vrátit ale i Nokia.  

Za poslední tři měsíce byl největší zájem o značku Samsung, která ze svých továren do celého světa poslala 20 procent z celkového počtu vyrobených chytrých telefonů. Korejská firma využila toho, že Apple odsunul premiéru nového iPhonu až na podzim, a poprvé se dostala na špičku. Vánoce pak mohou její pozici ještě posílit, protože u mobilních operátorů boduje. 

Celosvětová výroba chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí 

1. Samsung 20 %

2. Apple 15 %

3. Nokia 14 %

4. HTC 11 %

5. RIM 10% 

Zdroj: IDC/Bloomberg 


Hitem letošních operátorských Vánoc mají být telefony s logem Samsung a HTC. Přestože iPhone 4S trhá prodejní rekordy, tvrdá politika Applu operátorům příliš nevyhovuje. V Česku ho třeba už odmítla prodávat Telefónika. Souboj výrobců se ale přesunul i do soudních síní, kde mezi Samsungem a Applem probíhá celosvětová bitva. 

EK prošetří patentové spory mezi Applem a Samsungem 

Patentové spory, které mezi sebou vedou americká společnost Apple a jihokorejská firma Samsung Electronics, se rozhodla prošetřit i Evropská komise. Komisaři chtějí zjistit, zda podniky některými svými požadavky neporušují antimonopolní zákony Evropské unie. 

Apple a Samsung vedou od dubna řadu právních sporů ohledně patentů souvisejících s chytrými mobilními telefony a počítačovými tablety. Právní bitvu odstartovala společnost Apple, když obvinila Samsung, že kopíruje její telefony iPhone a tablety iPad. Samsung na to reagoval obviněním Applu z porušování patentů.  

Boj o podíl na mobilním trhu nevzdává ani finská Nokia, která byla z dlouhodobě okupované první příčky sesazena během jednoho roku. Nyní se na spolupráci domluvila s Microsoftem a svou budoucnost spojila s telefonem Lumia, ve kterém běží mobilní Windows.