Moody's snížila úvěrovou spolehlivost Kypru o dva stupně

New York - Ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o dva stupně na Baa3, což je nejnižší stupeň v investiční kategorii. Moody's očekává, že stát bude muset v příštím roce poskytnout svým bankám finanční pomoc kvůli jejich napojení na dluh Řecka.

Agentura dodala, že rating země dále zkoumá a mohla by ho brzy opět snížit. Hodnocení země by se tak dostalo do spekulativního pásma. „Státní podpora bude mít výrazný negativní dopad na ukazatel státního dluhu,“ uvádí se v prohlášení. Výše podpory kyperského bankovního systému by se mohla ještě dále zvýšit kvůli zpomalení ekonomického růstu a finančním rizikům v Řecku, proto agentura uvažuje o jeho možném dalším snížením v blízké budoucnosti. Kypr má také omezené možnosti k zavedení rozpočtových a strukturálních reforem, které by zajistily udržitelnost vládních financí.

Potřeba podpory bankovního systému přichází rovněž v době, kdy kyperská vláda ztratila napojení na mezinárodní kapitálové trhy. To by mohlo zemi přimět požádat o nouzový úvěr, napsala agentura Reuters.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože ji ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobné, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.