Dávky pro chudé porostou nejvíc za deset let

Praha - Vláda chystá největší zvýšení dávek pro chudé za posledních deset let. Existenční i životní minimum vzrostou od ledna o devět procent. Lidé pobírající existenční minimum tak budou brát o 180 korun měsíčně víc. Životní minimum vláda zvýší dokonce o 284 korun. Vyšší sociální dávky by měly nejchudším lidem vynahradit zvýšení DPH na potraviny, léky nebo na veřejnou dopravu.

Třeba Jitka Čiháková se rozvádí a s čtyřletým synem Davidem bydlí už od února v pražském azylovém domě. Od státu dostává díky životnímu minimu, rodičovské a přídavku na dítě měsíčně celkem 7,5 tisíce korun. Z toho obratem zaplatí jen za nájem s elektřinou a za školku pro syna skoro pět tisíc. „Když to vypočítáte, tak vám zbývá nějakých 500 nebo 600 korun na jídlo na celý týden. Nedá se z toho moc vyžít,“ řekla Čiháková. Příští rok by na tom ale měla být alespoň o něco lépe. Od 1. ledna jí vláda bude posílat skoro o tři stovky víc. „Za 300 korun nakoupíte na víkend možná tak na pátek, sobotu, ale s tím, že uvaříte jedno jídlo a budete jíst celý víkend to samé,“ poznamenala Čiháková. 

Životní minimum vzroste od ledna o 284 korun měsíčně, existenční minimum bude vyšší o 180 korun. Kromě toho se chystá vláda od příštího roku zvýšit i penze pro víc než dva miliony důchodců, a to v průměru o 174 korun měsíčně. Jak penzistům, tak i nejchudším lidem pobírajícím sociální dávky ovšem ukrojí z peněz navíc velkou část peněz vyšší DPH na potraviny a na léky. Podle propočtů ministerstva financí to pro každého důchodce bude znamenat o 157 korun méně, u chudších lidí o 131 korun méně.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:

„Je vhodným opatřením zároveň s tímto krokem zvýšit životní a existenční minimum, aby vyrovnalo zvýšení nákladů zejména u těch nejchudších skupin obyvatel.“


S vládou výjimečně souhlasí i opozice. Kritizuje jen, že to vláda neudělala dřív. „Je dobře, že konečně po pěti letech dochází k určité valorizaci, nicméně vzhledem k tomu, že pět let se tyto částky nepohnuly ani o korunu, tak to není příliš motivační,“ podotkl předseda ČSSD Sobotka. Kromě důchodců a nejchudších lidí vynahradí vláda zvýšení DPH i rodinám s dětmi. Za každé dítě si budou moci rodiče od 1. ledna odečíst z daní o 150 korun měsíčně víc než dnes.