Ceny volání z předplacených karet padají na polovinu

Praha - Mobilní operátoři se předhánějí v nabídkách pro předplacené karty. Zlevňování spustila Telefónica a od poloviny listopadu se k ní připojí také Vodafone. Oba operátoři mají jen jedinou podmínku, lidé musí pravidelně dobíjet kredit za dvě nebo za tři stovky měsíčně. V podstatě jde tedy o paušál, ale bez smlouvy. Výhodnější podmínky pro zákazníky bez smlouvy nyní zvažuje i T-Mobile.

Telefónica i T-Mobile chtějí levnějším voláním a esemeskami odměňovat věrné zákazníky využívající předplacené karty. U Telefónicy si na výhody sáhne ten, kdo měsíčně dobije kredit alespoň za 200 korun. Od poloviny listopadu bude takový klient volat za 3,50 za minutu, esemeska vyjde na 1,50 Kč. Proti nynějším cenám to znamená zlevnění o tři koruny za minutu hovoru.

Nabídku Telefónicy mohou využít noví i stávající zákazníci. Noví klienti získají zvýhodnění automatiky po prvním dobytí karty, stávající musí nejprve poslat SMS AKCE na číslo 999111. Nabídka, kterou Telefónica prezentuje jako vánoční dárek, podle operátora platí natrvalo. „Předplacené karty stále tvoří 50 procent českého mobilního trhu, to znamená, že to určitě není služba, která by byla na vedlejší koleji,“ upozornil marketingový ředitel Telefónicy Dvorjačanský.

Vodafone přichází s nápadně podobnou nabídkou

Vodafone nabídne levnější volání v rámci vylepšené předplacené Karty na míru. Ta bude stejně jako v případě Telefónicy platit pro nové i dosavadní zákazníky Vodafonu. Do března bez jakýchkoliv podmínek, od dubna bude muset klient dobíjet pravidelně alespoň 300 korun za měsíc. Ceny za volání i za esemes budou stejné jako u Telefónicy.

Oproti Telefónice ale Vodafone zákazníkům slibuje další výhody. „Předplacená karta nabízí účtování po první minutě po vteřinách a zároveň je možné s ní volat o víkendu zdarma,“ podotkl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

Přestože se čeští operátoři ve zlevňování předhánějí, stále jsou v porovnání se zahraničním jedni z nejdražších. Podle kritiků by českému trhu pomohla silnější konkurence. „To zlevnění je důkazem, že ceny mohou padat dolů. Myslím si, že mohou padat ještě výrazně více,“ soudí redaktor Hospodářských novin Ondřej Malý. Větší konkurenci a očekávané nižší ceny by měli přinést noví virtuální operátoři. Ti by se mohli v Česku objevit během příštího roku.