Vznikne japonský burzovní obr?

Tokio/Ósaka - Ósacká a tokijská burza plánují podle informací japonského ekonomického listu Nikkei spojení. Přestože burzy zatím nic nepotvrdily, investoři se už radují. Díky fúzi by totiž měly přístup k většímu množství titulů. Obě burzy ale musejí přesvědčit regulátory, že spojením neomezí konkurenci.

Díky možnosti spojení s tokijskou burzou dnes akcie burzy v Ósace posílily o sedm procent. Tokijská burza je třetí největší na světě a fúze japonských trhů by pro investory znamenala více obchodních příležitostí a nejspíše i nižší poplatky. 

Branislav Soták, analytik, Patria Finance:

„Hlavní motivací pro konsolidaci v tomto sektoru je snaha o přitáhnutí většího zobchodovaného objemu. V dnešní době se navíc počítá i motivace přitáhnout na svůj parket obchodování s deriváty.“ 


Právě možnost obchodování s deriváty by mohla přesvědčit i regulační orgány, které se snaží právě o větší průhlednost v tomto oboru. Překážkou by mohla být obava z potlačení konkurentů, která překazila například akvizici australské burzy se singapurskou, což by tokijské burzy uškodilo. „Zesilující cenová konkurence vede k odlivu investorů na levnější burzy v Hongkongu nebo Singapuru. Z Japonska by se proto časem mohl stát lokální trh,“ míní ředitel firmy Kokusai Asset Management Išizo Jamauči. 

Podle Branislava Sotáka z Patria Finance se jedná o menší operaci, než je snaha singapurské burzy o převzetí australské nebo fúze mezi NYSE a Deutsche Börse. Dodal, že analytici pozorují určitou snahu, aby se na konsolidaci v tomto sektoru podíleli i samotní investoři. Tento trend se objevuje například v Kanadě, kde se konsorcium kanadských bank a penzijních fondů snaží o převzetí torontské TMX Group. 

V současnosti zajišťují zahraniční investoři na japonských trzích přes šedesát procent objemu obchodů. Jejich odliv by byl pro Japonsko těžkou ranou, čemuž by právě fúze mohla zabránit. V tom případě by tokijská burza svou tržní kapitalizací překonala i trh v Chicagu nebo v Londýně.