Euroskupina: Řecko by se mohlo dočkat dalších peněz ještě v listopadu

Brusel - Země eurozóny chtějí ještě před koncem listopadu dokončit právní a technickou přípravu pro posílení efektivity Evropského fondu finanční stability (EFSF) na zhruba bilion eur (asi 25 bilionů Kč). Ministři financí eurozóny požadují, aby Řecko dodrželo podmínky čerpání úvěru dohodnuté v říjnu. Podle předsedy euroskupiny Jeana-Clauda Junckera se schůzka nezabývala využitím zlatých rezerv pro účely posílení EFSF a o této otázce se nejednalo ani minulý týden na schůzce G20 v Cannes.

Komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn tvrdí, že pokud se Řecko zaváže dodržet původně dohodnuté podmínky, mohlo by další peníze z úvěru dostat ještě v listopadu. K uvolnění další tranše by podle Rehna stačilo svolat telekonferenci, která by se mohla uskutečnit do 29. listopadu.

0„Dle mého názoru je pro celkovou obnovu a posílení důvěry v Evropě, nebo alespoň v zemích eurozóny, klíčové vyřešit krizi kolem státních dluhů. Zmírnit se ale musí i dopady na bankovní sektor,“ tvrdí komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.


Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od partnerů v EU a od Mezinárodního měnového fondu si Atény zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Země už dostala pět tranší

Takzvaná euroskupina, jak se ministrům financí zemí eurozóny říká, dnes jednala také o potížích Itálie. Ta je po Řecku druhou nejzadluženější zemí eurozóny a nyní se potýká i s krizí na politické scéně. Trhy na zvýšenou nervozitu kolem vývoje v Itálii reagovaly výprodejem italských státních dluhopisů, jejichž výnosy vzrostly na nový rekord za dobu, co existuje eurozóna.