Nezaměstnaných v říjnu ubylo, do konce roku se to ale zřejmě změní

Praha - Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla ze zářijových osmi procent na 7,9 procenta. Úřady práce evidovaly necelých 471 tisíc uchazečů o práci, tedy nejméně od června 2009. Ve srovnání se zářím letošního roku nezaměstnaných ubylo zhruba o 4,5 tisíce. V české ekonomice podle ministerstva práce a sociálních věcí stále přetrvávala vysoká poptávka po sezonních pracích. Volných pracovních míst přesto ubylo.

„Už čtrnáctý rok po sobě se říjnová nezaměstnanost nezhoršuje. Naposledy šla vzhůru v roce 1997,“ řekl ke statistice ministerstva analytik společnosti Citfin Tomáš Volf. Ani první letošní mrazy podle něj neznamenaly žádné velké propouštění v oblasti sezonních prací či stavebnictví. „Faktem ale je, že včerejší čísla právě o stavebnictví nedávají příliš nadějí do budoucna,“ dodal. Další měsíce budou poznamenány především úsporami ve státních výdajích na stavebnictví a negativními odhady tempa domácí ekonomiky pro příští rok.

Největší boj o místa je na Děčínsku

Volných pracovních míst evidoval na konci října úřad práce necelých 39 tisíc. To bylo tedy o více než tisícovku méně než v předchozím měsíci. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 12,2 uchazeče. Oproti loňsku to představuje výrazné zlepšení, loni v říjnu totiž připadalo na jedno pracovní místo 14,7 uchazeče. Před třemi lety ale byla situace výrazně jiná, na jedno volné místo připadalo 2,3 uchazeče.

Nejtěžší bylo letos v říjnu sehnat práci v okrese Děčín, kde na jedno volné místo připadalo v průměru 42,5 evidovaných nezaměstnaných. Počet volných pracovních míst klesá již druhým měsícem.

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 43 okresů. Nejvyšší hlásí okres Most (15 procent) a Bruntál (14,3 procenta). Nejnižší míra nezaměstnanosti byla tradičně v okrese Praha-východ, a to 3,3 procenta.

Zpomalení ekonomiky by mohlo nezaměstnanost vyhnat vzhůru

Podle analytiků by se ještě před koncem roku mohl pokles nezaměstnanosti zastavit. Kvůli očekávanému zpomalení ekonomiky se přijímaní nových zaměstnanců do konce roku příliš čekat nedá. „Je dokonce možné, že úvazky na dobu určitou končící koncem roku nebudou prodlouženy. Propouštění může také pokračovat ve státním sektoru, což by byl další důvod pro zvyšování počtu lidí bez práce,“ upozornil Volf. Počet lidí bez práce by se koncem roku podle něj mohl přehoupnout přes 8,5 procenta.

Video Nezaměstnanost v říjnu klesla
video

Nezaměstnanost v říjnu klesla

Podobný vývoj čeká i hlavní analytik Next Finance Vladimír Pikora. „V prosinci míra nezaměstnanosti začne růst a v lednu bude už zase nad devíti procenty,“ odhaduje. Tváří v tvář hrozbě recese se podle něj firmy budou snažit spíše maximálně vytěžovat stávající kapacity než najímat nové lidi. Průměrná míra nezaměstnanosti v roce 2012 bude proto vyšší než v roce 2011.

Ministerstvo práce nicméně vidí vývoj nezaměstnanosti v následujících měsících méně pesimisticky než analytici. „My se domníváme, že nezaměstnanost bude zhruba stagnovat okolo 8 procent, protože očekáváme určitý pokles sezonních prací,“ uvedl ředitel odboru realizace služeb zaměstnanosti ministerstva práce Jiří Vaňásek.