Zlatopramen v Ústí končí, stěhuje se do velkovýroby

Ústí nad Labem – Pivovar Zlatopramen v Ústí nad Labem končí. Majitel značky, mezinárodní skupina Heineken, přesune výrobu do nedalekého Velkého Března, kde už se vaří i další pivo Dačický, původně přestěhované z Kutné Hory. Od roku 1990 v Česku zmizelo skoro třicet pivovarů a Zlatopramen v Ústí nad Labem je další v řadě. Samotné pivo se ale bude vařit dál podle stejné receptury, jen o několik kilometrů dále.

Kateřina Beute, mluvčí, Heineken

„Hlavní problémy, které nás trápily v Krásném Březně v Ústí, byly špatná dopravní obslužnost, protože pivovar je umístěný ve městě, velice špatný technický stav a také vzhledem k lokalitě v centru města i nemožnost pivovar rozšířit a investovat tam další peníze.“ 


Do pivovaru ve Velkém Březně chce Heineken v následujících třech letech investovat 100 milionů korun. „Bude to především do modernizace provozu, do rozšíření kapacit. Budeme investovat tak, abychom zachovali tradiční české postupy vaření piva,“ přiblížila mluvčí Heinekenu Kateřina Beute. 

Heineken už od roku 2003 uzavřel čtyři pivovary. Znojemský Hostan, Louny, Kutnou Horu a nyní i Ústí. Značky ale fungují dál, stejně jako tomu bylo u pražského Braníku, který Staropramen před lety přesunul do vlajkového pivovaru na Smíchově. 

Jaroslav Řehůřek, šéfredaktor, Svět piva

„Tyto kroky jsou stejné ve světě. Můžeme říct, že i na Slovensku stejný pivovar Heineken zrušil několik menších pivovarů a přesunul je do jednoho. Teď tam vyrábí kolem sedmi druhů piv.“ 


Průmyslových pivovarů tak v Česku pomalu ubývá, dnes jich je 47. Vedle toho ale funguje zhruba stovka minipivovarů. Ty však dohromady nevyrobí tolik co v průměru jeden velký průmyslový.