TEST: Vybrali jste zimní pneumatiky dobře?

Praha – Redaktoři časopisu dTest i v letošním roce hodnotili kvalitu zimních pneumatik. Oproti loňským rokům do testu nezařadili levné pneumatiky asijské výroby, protože se v předchozích letech neosvědčily, ale pouze značky renomovaných výrobců.

Redakce dTestu si zvolila mezi kritéria jízdu na mokré vozovce (30 procent), na sněhu (20 procent), na suché vozovce (15 procent), na náledí (10 procent), opotřebení pneumatik (10 procent), vliv na spotřebu pohonných hmot (10 procent) a hlučnost (5 procent).

Nedostatečně byly v testu rozměrů 195/65 R 15 T hodnoceny pouze pneumatiky Trayal Arctica, protože měly velmi špatnou ovladatelnost na mokré vozovce a nedostatečnou jízdní stabilitu na suché vozovce. Pneumatiky Falken Eurowinter byly hodnoceny pouze dostatečně, protože jen takové výkony podávaly zejména na sněhu. Na něm si naopak dobře vedly pneumatiky Fulda Kristall Montero 3, na mokré vozovce se ale projevily pouze uspokojivě. Obdobně dopadla na mokrém povrchu většina pneumatik s hodnocením pod 60 procent.

Výhodná koupě

Jako výhodná koupě se i přes vyšší cenu osvědčily pneumatiky Michelin Alpin A4, které se velmi málo opotřebovávaly, v porovnání s ostatními testovanými vzorky až o polovinu méně. Je dobré při nákupu pneumatik myslet i na jejich stáří. Směs, ze které jsou vyrobeny, stárne. Pneumatiky by neměly být starší šesti let, jejich věk si můžete snadno ověřit díky kódu DOT na jejich hladké straně. Tento čtyřmístný kód upřesňuje týden a rok, ve kterém byly pneumatiky vyrobeny (např. 0909 je devátý týden roku 2009).

Dopravní značka Zimní výbava
Dopravní značka Zimní výbava

Vítězem testu se staly pneumatiky Continental Winter Contact, které mají spolu s pneumatikami Semperit Speed-Grip 2 nízký valivý odpor, takže spotřebují méně paliva. Mezi pneumatikami v testu ale nebyl v tomto kritériu velký rozdíl – naměřených 6 procent činí přibližně 0,4 litru paliva na 100 km.

Kromě již jmenovaných byly dobře hodnoceny také pneumatiky Goodyear UltraGrip, které se dobře vypořádaly hlavně s mokrou vozovkou, hodí se proto pro jízdu ve městě. Dobře si vedly také značky Dunlop SP Winter Sport 4D a Pirelli Winter 190 Snowcontrol 3.

Přezutí jako povinnost

Nezapomeňte, že letos musí řidiči od 1. listopadu do 31. března mít na svých autech zimní přezutí, jinak jim hrozí pokuta až 2 000 korun. Pokuty se ale nemusí bát, pokud je příznivé počasí nad pět stupňů Celsia a na vozovce není souvislá vrstva sněhu, náledí nebo námrazy a není předpoklad, že se vytvoří (tj. například jeden stupeň Celsia a mrholení).

Pokud se ale počasí náhle zhorší, rozhodně situaci nezachráníte obutím sněhových řetězů. Ty se používají jen tehdy, když jsou podmínky tak špatné, že jsou zimní pneumatiky neúčinné. Za dostatečné budou policisté považovat i celoroční pneumatiky s označením (M+S, M.S,M/S, MS, ET,ML, MPT; platí 4 mm hloubka hlavních dezenových drážek). V platnosti zůstávají i úseky silnice a označení Povinná zimní výbava. U nich je přezutí nutností za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. 

Výsledky testu časopisu dTest:

Rozměr 195/65 R15 T

 1. Continetal WinterContact TS830 68 %
 2. Goodyear UltraGrip 8 66 %
 3. Semperit SpeedGrip 2 66 %
 4. Dunlop SP Winter Sport 4D 65 %
 5. Michelin Alpin A4 64 %
 6. Pirelli Winter 190 Sowcontrol 3 63 %
 7. Nokian WR D3 58 %
 8. Vredestein Snowtrac 3 58 %
 9. Barum Polaris 3 58 %
 10. Kumho L Zen KW23 54 %
 11. Fulda Kristall Montero 3 52 %
 12. Bridgestone Blizzak LM-32 48 %
 13. Kleber Krisalp HP2 44 %
 14. GT Radial Champiro WinterPro 42 %
 15. Falken Eurowinter HS439 36 %
 16. Trayal Arctica 0 %

Plné znění testu v d-test 10/2011 nebo na www.dtest.cz.