Česká Raiffeisenbank propustila skoro desetinu zaměstnanců

Praha – Česká pobočka Raiffeisenbank propustila podle serveru iHNed.cz v uplynulých týdnech zhruba devět procent zaměstnanců. V bance, která patří ke středně velkým tuzemským institucím, jich tak zůstalo 2 900. Banka zareagovala na rostoucí náklady a negativní výhled světového hospodářství. 

 Jakub Puchalský z tiskového oddělení Raiffeisenbank

„Bylo nutné přizpůsobit naše náklady nízké úrovni hospodářské aktivity v ČR i ve světě. Jelikož v bankovnictví jsou náklady spojeny především s počtem zaměstnanců, snížili jsme jej minulý měsíc o devět procent.“


Dle serveru zasáhly největší personální škrty administrativu. S odkazem na dva nezávislé zdroje Hospodářských novin z administrativy odešlo zhruba 12 až 15 procent podpůrného personálu. Přímo na přepážkách pak banka údajně omezila počet pracovníků o pět procent. Ještě na konci srpna přitom banka uvedla, že letos a příští rok plánuje přijmout několik set nových lidí.

Podle expertů musí Raiffeisenbank kromě negativního výhledu ekonomiky čelit i bobtnajícím nákladům spojeným se zatím údajně neúspěšným sjednocením IT systémů Raiffeisenbank a eBanky. Puchalský ale tuto informaci popírá: „Propouštění vůbec nesouvisí se sjednocováním systémů eBanky a Raiffeisenbank.“

V letošním roce by banka měla vykázat nadstandardní ziskovost, která by se ale v příštím roce měla kvůli zhoršujícímu se výhledu na vývoj světového hospodářství snížit, uvedl server. Letošní výnosy proto přijdou bance vhod, dokáže díky nim lépe absorbovat zvýšené finanční nároky spojené s několikaměsíčním odstupným propouštěných zaměstnanců.

Banka šetří, zrušila i vánoční večírek

„Po snížení personálních nákladů přijde na řadu snižování provozních nákladů - nákup služeb, administrativa a provoz. Banka například zrušila vánoční večírek pro pražské zaměstnance,“ popsal Puchalský další úspory.

V letošním prvním pololetí Raiffeisenbank meziročně zvýšila čistý zisk o 30 procent na 1,209 miliardy korun. Přispěla k tomu především nižší tvorba opravných položek. Zároveň s pololetními výsledky banka oznámila, že za poslední rok se jí zvýšil počet zaměstnanců o více než 400 a že letos a příští rok chce otevřít asi 40 nových poboček a nabrat několik set nových lidí.

V tuzemském bankovním sektoru podle údajů České národní banky letos v pololetí pracovalo 39 130 zaměstnanců, tedy o zhruba 160 méně než na konci loňského roku. Meziročně byl ale jejich počet na konci června vyšší o asi 1 300 lidí.