Česko láká čínské investory, zatím marně

Praha - Čínský trh dobývá česká Škodovka nebo úvěrová společnost Home Credit, která chce letos v Číně zhruba ztrojnásobit počet poskytnutých úvěrů. Nalákat čínské investory na tuzemský trh se ale Česku zatím příliš nedaří. Zaznělo to na letošním ročníku Čínského investičního fóra.

Výrobní haly automobilky Hyundai v Nošovicích vyrostly díky korejskému investorovi. Závod na výrobu automobilových součástek v Českých Budějovicích má zase na svědomí německý Bosch. Nově se snaží Česko přilákat taky investory z Číny. V minulosti si už Česko vyhlédl čínský výrobce konzerv Shanghai Maling nebo firma Changhong, vyrábějící televizní obrazovky. 

V Česku vládne nepřehledná byrokracie

Tuzemské prostředí je pro Číňany podle jejich slov velmi atraktivní. Jenže zájem investorů v Česku často ztroskotá například na problémech s vízy, či na jiném papírování. „Číně máme co nabídnout. Vhodných odvětví se najde celá řada, například v energetickém strojírenství, ve stavebnictví či při výstavbě a výrobě různých průmyslových výrobků,“ myslí si Kamil Blažek, předseda, sdružení pro zahraniční investice AFI.  

„Já osobně jsem měl také problémy s vízy, přitom jsem měl přijet jako host tohoto fóra. Proto si umím dobře představit, s jakými potížemi sem přichází obyčejný čínský byznysmen,“ stěžuje si Hongbin Ren, specialista na oblast obchodu a investic mezi Čínou a střední a východní Evropou. Sdružení pro zahraniční investice AFI proto už jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu a s cizineckou policií o možnosti vytvořit zrychlenou službu pro významné zahraniční investory, aby nemuseli procházet martyriem několikaměsíčního vyřizování víz a dalších povolení.

Čínské investice putují do Maďarska

Číňani zatím nejvíc investují ve Spojených státech. V rámci středoevropského prostoru investují nejvíce v Maďarsku. „Doufám, že Česko bude příští destinací čínských investic ve střední Evropě,“ řekl Ren. 

Čínské investiční fórum je platforma, která aktivně podporuje ekonomickou spolupráci mezi Evropou a Čínou. Poskytuje aktuální informace o nových příležitostech a podnikatelském prostřední v dnešní Číně. V Praze probíhá ve dnech 7. - 11. listopadu 2011 pod záštitou Petra Nečase, MPO, s oficiální podporou Delegace Evropské unie v Číně a Ministerstva obchodu Čínské lidové republiky.