Bankou roku se stala Komerční banka

Praha - Bankou roku se v hlasování odborníků letos stala Komerční banka. Porazila tak Českou spořitelnu, která prvenství získala v uplynulých dvou ročnících soutěže. Na třetí místo vybrala porota odborníků UniCredit Bank. Hodnocení pojišťoven vyhrála Česká pojišťovna, která předstihla Kooperativu. Bankéřem roku porota zvolila generálního ředitele České spořitelny Pavla Kysilku.

Komerční banka se na první příčku vrátila z loňského druhého místa. První pozici naposledy obsadila v roce 2007. „Tuto cenu věnuji svým 9 tisícům spolupracovníků skupiny KB, kteří každý den pracují na zlepšení našich služeb,“ prohlásil po převzetí letošního ocenění předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Henri Bonnet.

Novinkou letošního ročníku byla Privátní banka roku

V rámci soutěže byla letos poprvé vyhlášena rovněž kategorie Privátní banka roku. Tou se stala J&T Banka. V této kategorii organizátoři zkoumali oblibu privátních bank mezi 330 nejbohatšími Čechy a Slováky.

Česká spořitelna pak obhájila vítězství v kategorii „nejdůvěryhodnější banka roku“, a to před Komerční bankou a ČSOB. O pořadí v této kategorii rozhoduje průzkum agentury STEM/MARK mezi veřejností. Nejdynamičtější bankou se stala Fio Bank.

Do soutěže se letos promítla krize

„Do hodnocení odborné poroty se letos významně promítla obecně napjatá atmosféra v evropském bankovnictví. Výsledky potvrdily názor investorů, kteří i přes rizika bankovního sektoru Komerční bance důvěřují. To, že Komerční banka a Česká spořitelna pravidelně s výjimkou roku 2008 vyhrávají tuto kategorii, potvrzuje fakt, že jde v obou případech o silné, stabilní a inovativní bankovní skupiny,“ uvedl předseda organizačního výboru ocenění Fincentrum Banka roku Petr Stuchlík.

Cílem Fincentrum Banka roku 2011 je ocenění služeb a produktů bank působících v České republice. Základním kritériem je zaměření bank na drobnou klientelu. V loňském a předloňském ročníku zůstalo pořadí bankovních domů v hlavní kategorii Banka roku nezměněné. První příčku obsadila Česká spořitelna, druhá skončila Komerční banka a třetí Raiffeisenbank.

Petr Stuchlík, předseda organizačního výboru ocenění

„Fincentrum Banka roku je nejznámějším hodnocením finančních produktů v České republice a je také oceněním, které finanční instituce dlouhodobě respektují. Jedinečná kombinace hlasování odborné poroty a široké veřejnosti a nejstarší tradice na českém trhu dělají z Fincentrum Banky roku výjimečnou událost na českém trhu finančních služeb pro drobnou klientelu.“


Letošní ročník soutěže odstartoval na začátku září. Banky nominovaly jednotlivé produkty do produktových kategorií a připravily podklady pro porotce. Vítěze vybíralo zhruba 50 porotců - odborníků z finanční oblasti, sféry bankovnictví, státní správy, akademické a politické sféry a v neposlední řadě i zástupců předních korporací v České republice. Žádný z porotců není zaměstnán v hodnocených institucích či jinak zainteresován na výsledcích ocenění.