Toyota svolává ke kontrole 550 tisíc vozů

Tokio - Japonská automobilka Toyota svolává po celém světě do servisů 550 tisíc vozů různých modelů, včetně modelů Lexus. Důvodem kontroly jsou možné problémy s řízením. Jen v Severní Americe se oznámení dotkne 447 tisíc vozů, v Japonsku 38 tisíc vozů a v Evropě 14 tisíc vozů. Kontrolovat bude i vozy v Austrálii a na Novém Zélandu, Blízkém východě a v Asii. Mezi svolávanými vozy jsou modely Camry, Higlander, Sienna, Solara či Avalon a některé modely Lexus.

Závada se může vyskytnout u klikové hřídele, která je doprovázena hlukem a rozsvícením varovného signálu. Pokud by tato závada nebyla odstraněna, může se zhoršit otáčení volantu. Toyota zatím nezaznamenala v souvislosti se závadou žádnou nehodu ani zranění.

Pověst Toyoty v posledních dvou letech utrpěla masivním stahováním více než 14 milionů vozů ke kontrole, včetně milionů vozů kvůli problémům se zrychlováním.

Zisk Toyoty za červenec až září klesl kvůli slabému prodeji o 18,5 procenta na 80,4 miliardy jenů (19 miliard korun). Automobilka měla problémy s dodávkami součástek pro výrobu po zemětřesení v Japonsku. Nyní její hospodaření ohrožují povodně v Thajsku, kde má mnoho dodavatelů a tři montážní závody.