Poslanci schválili zákon o podporovaných zdrojích energie

Praha - Poslanci dnes v závěrečném čtení schválili a odeslali do Senátu nový zákon o podporovaných zdrojích energie. Jde o jednotný předpis podpory pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Část odborné veřejnosti má k zákonu výhrady, přičemž předlohu dnes opět kritizovali zejména sociálnědemokratičtí poslanci. 

Normu nakonec podpořili koaliční poslanci a poslanci KSČM, sociální demokraté byli až na výjimky proti, nebo se zdrželi. Podle Jana Látky (ČSSD) zákon hrubě odporuje evropskému právu podpory obnovitelných zdrojů energie.

Poslanecká sněmovna však nehlasovala o kritizovaném návrhu hospodářského výboru, který usnadňoval vyjímání půdy ze zemědělského půdního fondu mimo jiné pro stavby v průmyslových zónách. Zpravodaj k návrhu Milan Urban (ČSSD) to vysvětlil tím, že podle názoru zpravodajů sněmovních výborů jde o přílepek, tedy změnu nesouvisejícího zákona. Ústavní soud již před několika lety takovou praxi poslancům zakázal.

Bursík žádá stažení zákona

Zákon vyvolává u části odborné veřejnosti kritiku. K jeho stažení v úterý vyzval někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. Nelíbí se mu, že zákon předkládá ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS), který má v současné době problém vysvětlit obchody své matky s cennými papíry za zhruba 16 milionů korun. Bursík tvrdí, že Kocourek a jeho podřízení byli při přípravě zákona klientelisticky propojeni se státem ovládanou firmou ČEZ.

Energetika
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Andreas Rentz

Kromě Bursíka vyzvalo ke stažení zákona z programu schůze také sdružení International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC), které podpořilo Bursíkovo stanovisko. „S nárůstem různých podezření týkajících se ministra Kocourka roste i podezření, že zmiňovaný návrh zákona byl připraven proto, aby likvidoval nezávislé výrobce energie a chránil stávající energetický monopol,“ uvedl generální sekretář sdružení Frank Schulte.