Po celé zemi začaly výlovy kaprů

Třeboň - V rybnících po celé zemi začaly výlovy kaprů, tradiční pochoutky českých Vánoc. Počasí chovu přálo více než v minulých letech, rybáři proto čekají dobré výsledky. Cena kaprů by se tudíž neměla zvyšovat. „Ceny velkoobchodní budou zhruba stejné, ceny na sádkách i maloobchodní budou také stejné. Samozřejmě příští rok bude vyšší DPH, takže na to budeme muset zareagovat,“ komentuje situaci na trhu Vladimír Kaiser, jednatel firmy Rybářství Hluboká.

Jenom rybáři u Bošileckého rybníku na panství třeboňském počítají s výlovkem až 200 tun kapra. „Bošilecký rybník patří mezi jedny z našich největších rybníků. Měří rovných 200 hektarů vodní plochy,“ informuje Aleš Krež, manažer rybolovu v Třeboni. „Patří mezi nejlepší a nejúrodnější rybníky,“ dodává.

Česko patří k předním evropským producentům sladkovodních ryb. Podle Státní veterinární správy se u nás ročně vyloví zhruba 20 tisíc tun ryb. „Od zakladatelů našich rybníků zůstala základní technika výlovů pořád stejná. Používáme stejný tvar sítí, jen místo dřevěných lodí máme dnes hliníkové, místo dřevěných kádí používáme plastové,“ říká Aleš Krež.

Každý Čech spořádá v průměru kilo a půl sladkovodních ryb za rok, což je paradoxně nejméně v Evropě. Česká spotřeba se navíc omezuje na vánoční svátky.

Až padesát procent úlovků se vyváží za hranice, hlavně do Rakouska, Německa a Maďarska. Například Australané nebo Američané však kapra odmítají. Považují ho za hrozbu pro ekosystém. Kvůli své velikosti a rychlé produkci zabírá místo domácím druhům.