EU čekají zlé časy, tvrdí to i eurokomisař Rehn

Brusel – Eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn dnes varoval, že Evropské unii hrozí nová recese. Evropská komise přitom citelně zhoršila výhled evropské ekonomiky na letošní a zejména příští rok. Za celý letošní rok ekonomika díky dobrým výsledkům z prvních měsíců vzroste v EU o 1,6 procenta a v eurozóně o 1,5 procenta. Na konci letošního roku hospodářský růst v podstatě zastaví. Česká ekonomika podle prognózy vzroste pouze o 1,8 procenta, přičemž na jaře čekala dvouprocentní navýšení. Slovenská ekonomika také poroste pomaleji.

Olli Rehn

„Tato prognóza je poslední budíček, oživení v EU se zastavilo a hrozí nová recese.“


Hrubý domácí produkt EU bude podle komise nyní a ještě značnou část roku 2012 téměř stagnovat. V příštím by měla ekonomika EU vzrůst o pouhých 0,6 procenta, HDP eurozóny se zvýší jen o 0,5 procenta. V řadě zemí ale ve čtvrtletním pohledu půjde kolem konce roku i do červených čísel. V recesi za celý rok budou letos podle Bruselu Řecko a Portugalsko, které v ní zůstanou i v příštím roce. V Řecku by propad měl činit 2,8 procenta a v Portugalsku tři procenta. Ekonomika Kypru by měla v roce 2012 stagnovat, v Itálii stoupnout o 0,1 procenta.

„Výhled evropské ekonomiky se obrátil k horšímu. Ostře se zhoršující důvěra a zesílení finančních zmatků ovlivňují investice i poptávku, zatímco naléhavá fiskální konsolidace doléhá na domácí poptávku a oslabující globální ekonomické prostředí drží zpět vývozy,“ uvedla komise hned v úvodu prognózy.

Podle Rehna nelze čekat zlepšení ani na trhu práce. Míra nezaměstnanosti se přitom nyní v EU i v eurozóně pohybuje kolem 10 procent. Třeba v Řecku už ale přesáhla 18 procent a Španělsko už dokonce atakovalo 20procentní hranici. „Klíčem pro obnovení růstu a tvorby pracovních míst je obnovení důvěry ve fiskální udržitelnost a ve finanční systém a urychlení reforem, které mají posílit růstový potenciál Evropy,“ upozornil Rehn.

Pavel Hnát, ekonom katedry světové ekonomiky VŠE

„Na vině je tady hlavně slabá poptávka spotřebitelů, kteří jsou nervózní z toho všeho, co se děje, firmy se nedostávají k úvěrům, takže nevznikají nová pracovní místa.“

Pavel Kohout, člen NERVu

„Finanční krize se postupně přelévá z vládních financí a bank do reálné ekonomiky. To postihne vývoj průmyslové produkce a všech dalších ukazatelů včetně zaměstnanosti.“


Česká ekonomika příští rok neporoste ani o procento

U české ekonomiky Brusel v příštím roce očekává navýšení jen o 0,7 procenta, zatímco na jaře to byla 2,9 procenta. Ministerstvo v poslední prognóze z konce října počítá s tím, že letos hospodářství stoupne o 2,1 procenta a příští rok o jedno procento. Jenže ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už při prezentaci odhadu varoval, že se obává, že v lednu jeho úřad přijde s výrazně horšími čísly. Klíčový pro vývoj v České republice, která je silně proexportní ekonomikou, je vývoj v sousedním Německu a obecně v celé eurozóně.

Stejně tak před několika dny zhoršila ekonomický výhled i Česká národní banka. Ta v nové prognóze odhadla růst tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,2 procenta z předchozích 2,2 procenta. Pro letošní rok centrální banka zhoršila odhad růstu HDP na dvě procenta z předchozích 2,1 procenta. Nové výhledy Evropské komise jsou přitom podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška odrazem doby a promítá se do nich obrovská nejistota, která teď ohledně vývoje ekonomiky panuje.

Video Vyjádření Evropské komise
video

Vyjádření Evropské komise

Na Slovensku by měl nárůst v příštím roce činit 1,1 procenta proti dříve odhadovaným 4,4 procenta. Výhled Bruselu je ještě o něco pesimističtější než nedávná prognóza slovenské centrální banky NBS. Ta na konci září snížila odhad růstu pro letošek z 3,6 na 3,4 procenta. Příští rok pak čeká růst 3,4 procenta proti předchozím 4,7 procenta.

Evropu budou dál tížit dluhy

Narůstat bude v příštích letech také zadlužení EU. Letos se očekává ve výši 82,5 procenta HDP, v letech 2012 a 2013 by ale mělo stoupnout na 84,9 procenta HDP. V eurozóně by to mělo narůst z letošních 88 procent na 90,4 procenta v roce 2012 a na 90,9 procenta v roce 2013. Například v Řecku ale dluh podle komise stoupne ze 163 procent letos na zhruba 198 procent v příštích dvou letech.

Kromě Řecka dělá Evropské unii vrásky také Itálie. Stejně jako v Řecku se i tam mluví o odstoupení premiéra. A země je také silně zadlužená, její dluh už vystoupal na 120 procent HDP. Požadované výnosy italských dluhopisů včera dosáhly rekordních 7,5 procenta. Takovou situaci může země vydržet jen nějaký čas.

Itálie v ohrožení

0„Můžeme se bavit třeba o horizontu jednoho dvou let, protože Itálie splácí dluhopisy, které mají nižší úrokovou sazbu. Ale investor se zeptá, co se stane za dva tři roky, je Itálie ještě schopná přežít tuto periodu?,“ uvedl hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.


Komise nicméně předpokládá, že nárůst dluhů by se mělo Itálii podařit zastavit. V příštím roce by měl její dluh zůstat takřka beze změny na 120,5 procenta HDP, v roce 2013 by měl klesnout na 118,7 procenta HDP za předpokladu, že země bude dál šetřit a neopustí reformní směr, který nastartovala. Deficit veřejných financí by měl v roce 2013 klesnout na 1,2 procenta z 4 procent očekávaných v letošním roce.