Itálie je jasnou hrozbou eurozóny, varuje Cameron

Řím – Itálie bude platit za nové státní dluhopisy nejvyšší úroky za 14 let, avšak méně, než se čekalo. V dnešní aukci ministerstvo financí umístilo celou plánovanou emisi pokladničních poukázek se splatností za 12 měsíců. Vcelku úspěšný výsledek aukce přispěl k poklesu výnosů desetiletých dluhopisů na trhu zpět pod sedm procent. Přesto dál mezi analytiky i politiky panují obavy, že Itálie nebude do budoucna schopná všem svým závazkům dostát. Britský premiér David Cameron dokonce varoval, že Itálie je v současnosti jasným nebezpečím pro eurozónu.

Italské ministerstvo financí snadno prodalo poukázky v celkové sumě pěti miliard eur (127,5 miliardy korun) a poptávka po nich dvojnásobně překročila nabídku. Výnos emise vzrostl na 6,087 procenta, nejvýše od září 1997, ve srovnání s výnosem 3,57 procenta dosaženým v říjnové aukci stejných dluhopisů. Analytici podle agentury AP čekali nárůst výnosu k sedmi procentům.

Úspěšný prodej nových dluhopisů ve spojení s nadějemi na brzké ustavení přechodné vlády snížily dopoledne výnos desetiletých dluhopisů pod kritickou hranici sedmi procent. Ve středu italské dluhopisy tuto hranici překonaly poprvé od zavedení eura a výnos se dostal až na 7,5 procenta. Způsobil to strach z toho, že politická krize zhorší fiskální situaci země a Itálie upadne do platební neschopnosti.

Úspěšná aukce není důvodem k přehnanému optimismu

Evropské akcie sice zareagovaly na výsledek italské aukce růstem, ekonomové mnoho důvodů k optimismu ovšem nevidí. Situaci, ve které Itálie nyní je, nemůže podle nich žádná země dlouhodobě vydržet. „Můžeme se bavit třeba o horizontu jednoho dvou let, protože Itálie splácí dluhopisy, které mají nižší úrokovou sazbu. Ale investor se zeptá, co se stane za dva tři roky, je Itálie ještě schopná přežít tuto periodu?“ upozornil hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.

„Trhy jsou nadšené, že se Itálii podařilo upsat jednoleté dluhopisy za roční výnos 6,1 procenta. To je 'výborný' výsledek, když ještě v červnu byl výnos jednoletých italských státních dluhopisů 'pouze' 2 procenta. Německo si na rok půjčuje pouze za 0,17 procenta a ČR za 1,2 procenta,“ podotkla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

David Cameron

„To, co se děje v Itálii, je varováním pro každou zemi, každou vládu. (…) Její současný stav je jasnou a aktuální hrozbou pro eurozónu a moment pravdy se rychle blíží.“


Policejní loď v neapolském přístavu
Zdroj: ČT24
Autor: Alžběta Vejvodová

Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny a její dluh v poměru asi 120 procent hrubého domácího produktu je z absolutního hlediska třetí nejvyšší na světě. Evropské unii by k její záchraně před platební neschopností zřejmě nestačily prostředky. Podle Camerona musí eurozóna rychle jednat. „Jestliže lídři eurozóny chtějí zachránit svou měnu, musí nyní jednat,“ prohlásil britský premiér.

Mezinárodní měnový fond zároveň dnes vyzval Itálii, aby rychle vyřešila své politické vakuum. Tamní premiér Silvio Berlusconi před časem oznámil svůj záměr odstoupit, až parlament schválí balík reforem, který má nyní na stole.

Zatím nejvýrazněji se snaží Itálii pomoci Evropská centrální banka. Podle informací obchodníků, na které se odvolává agentura Reuters začala agresivně skupovat italské dluhopisy. Zaměřuje se prý na cenné papíry s kratší splatností, které byly výprodejem v poslední době postiženy nejvíce.

Eurozóna zatím plán na záchranu Itálie nemá

Jeden z činitelů eurozóny ve středu uvedl, že blok žádné plány na záchranu Itálie nemá a že Řím si musí znovu vydobýt důvěru trhů. Italský prezident Giorgio Napolitano slíbil, že do víkendu parlament schválí balík reforem, což uvolní cestu pro odchod premiéra Silvia Berlusconiho a nástup nové vlády. Případný krach Itálie by ale s největší pravděpodobností znamenal přelití dluhové krize do Francie. Francouzské banky totiž drží značnou část italských dluhopisů.