Situace v eurozóně povzbudila americké trhy, euro posílilo

New York - Americké akcie po středečním propadu o tři procenta posílily. Trhy podpořily zprávy z eurozóny, které zmírnily obavy z šíření dluhové krize, a nejnovější statistika z USA. Pozitivní byly i zprávy z firemního sektoru. Objem obchodování však zůstal nízký.

Investory potěšily zprávy amerických společností Merck a Cisco. Farmaceutická firma Merck zvýšila dividendu a její akcie v reakci na zprávu stouply o 3,5 procenta. Celý index farmaceutického sektoru S&P posílil o 1,4 procenta. Výsledky hospodaření výrobce telekomunikačního zařízení Cisco pak byly lepší, než se čekalo, což pomohlo akciím vzhůru o 5,7 procenta. Opětovný růst cen ropy podpořil energetický sektor.

Index Dow Jones stoupl o 112,92 bodu, tedy 0,96 procenta, na 11.893,86 bodu.

Širší index Standard & Poor's vzrostl o 10,60 bodu, čili 0,86 procenta, na 1239,70 bodu.

Index technologického trhu Nasdaq si připsal 3,5 bodu, čili 0,13 procenta, a uzavřel na 2625,15 bodu.


Statistika z USA ukázala, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti již druhý týden za sebou klesl a byl nejnižší od dubna. Deficit zahraničního obchodu pak v září nečekaně klesl a byl nejnižší od prosince.

Povzbuzení přišlo i z jihu Evropy

Itálii se ve čtvrtek podařilo prodat celou emisi 12měsíčních pokladničních poukázek za pět miliard eur (128 miliard Kč). Výnos emise pouze mírně přesáhl šest procent, což bylo méně, než se čekalo. Výnos klíčových desetiletých dluhopisů na trhu klesl zpět pod sedmiprocentní hranici. Podle obchodníků navíc ECB vstoupila na trh a kupovala ve velkých objemech italské dluhopisy, hlavně s kratší splatností.

Trhy rovněž povzbudily naděje na uklidnění politické situace v Itálii a Řecku. Řecké politické strany se dohodly, že nová vláda v čele s bývalým činitelem ECB Lukasem Papadimosem nastoupí v pátek s mandátem realizovat dohodu na novém záchranném balíku. Italský prezident Giorgio Napolitano ujistil, že premiér Silvio Berlusconi o víkendu po schválení balíku reforem odstoupí.

Euro „čeká“ na reformní italskou vládu

Euro díky úspěšnému prodeji italských obligací posílilo vůči dolaru. Investoři však upozorňují, že trhy jsou stále nervózní, protože není jisté, kdo se ujme vlády v Itálii a zda nová vláda bude schopná prosadit bolestné reformy.

Euro vůči dolaru posílilo o 0,4 procenta na 1,3601 USD. Ve středu naopak vůči dolaru oslabilo o 2,1 procenta a zažilo nejvyšší pokles od loňského srpna.

Vůči jenu euro stouplo o 0,2 procenta na 105,60 JPY. Dolar k jenu oslabil o 0,2 procenta na 77,62 JPY.