Italští senátoři schválili bolestivé reformy

Řím - Horní komora italského parlamentu dnes schválila balík reformních zákonů, které jsou nezbytné pro strukturální změny ekonomiky postižené dluhovou krizí. Současně se očekává, že v sobotu reformní balík schválí také poslanecká sněmovna. Schválením plánu reforem podmiňuje svou rezignaci italský premiér Silvio Berlusconi, který ztratil podporu koaličních partnerů.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Eye Ubiquitous

Senát začal o úsporných návrzích zákonů debatovat dopoledne, odpoledne je pak podpořil. Hlasování v Poslanecké sněmovně, dolní parlamentní komoře, se plánuje na sobotu. Vládní i opoziční zákonodárci jsou údajně připraveni maximálně přispět k tomu, aby reformní zákony parlamentem bez problémů prošly.

Evropská unie důrazně žádá Řím, aby soubor reformních kroků schválil co nejrychleji, a to ve snaze řešit vážné dluhové problémy Itálie a odvrátit hlubokou finanční krizi v celé eurozóně. Součástí plánovaných opatření je úprava penzijního systému, reforma pracovního trhu a další strukturální změny. Původně se počítalo s tím, že plán bude schválen až koncem listopadu.

Ovšem schvalování balíku reformních zákonů uspíšil Berlusconiho slib, že jakmile budou zákony v parlamentu přijaty, odstoupí. Jeho očekávaný odchod má umožnit vznik koaliční vlády „národní jednoty“. V případě, že schvalovací proces v parlamentu proběhne hladce, Berlusconi podá demisi asi hned v sobotu večer, uvedla agentura AP.

Italští senátoři
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Jako hlavní kandidát na funkci budoucího premiéra je považován senátor a bývalý člen Evropské komise Mario Monti, uznávaný ekonom. Prezident by ho mohl pověřit sestavením nového kabinetu krátce po rezignaci Berlusconiho, tedy v neděli či v pondělí. Nová koaliční vláda by měla neprodleně začít s realizací úsporného programu a nastartovat růst ekonomiky Itálie.

Na to, že Řecko sestavilo vládu a Itálie je na nejlepší cestě uvést do funkce premiéra Maria Montiho, reagovali zahraniční trhy pozitivně a to se odrazilo i na výsledcích. Vidět to bylo i během dnešního obchodování. Poté, co se Euro včera vůči dolaru propadlo na měsíční minimum, dnes naopak mírně posílilo. Klesla taky cena italských dluhopisů. Itálie je jednou z největších ekonomik eurozóny. Má ale taky druhý největší dluh v poměru k HDP