Unii se nelíbí práce ratingových agentur, dělají chyby

Brusel – Evropou znovu zní kritika ratingových agentur – naposledy kvůli S&P, která včera omylem snížila rating Francii. Podle agentury šlo o technické nedopatření a snížení ratingu dementovala. Zpráva ale zesílila kritiku ratingových agentur a Evropská komise uvedla, že změní pravidla pro jejich působení. Agentura Standard and Poor´s chce srazit rating i USA, a to na stupeň AA.

„Je to vážný incident,“ řekl v dnešním prohlášení eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier. Ten shodou okolností v komisi reprezentuje Francii, která se chybou agentury cítí poškozena. Navíc právě tento komisař by už příští týden měl přijít s řadou návrhů poměrně zásadních reforem, které se dotknou fungování ratingových agentur. 

Michel Barnier, eurokomisař:

„Ukazuje to, že jsme ve velmi volatilní situaci, trhy jsou extrémně napjaté, tudíž hráči na trzích musí být extrémně opatrní a dostát své odpovědnosti.“


Situace v Evropě je nadále napjatá

Pochybení agentury přišlo ve chvíli, kdy jsou investoři velmi znepokojeni vývojem v Evropě kvůli dluhové krizi a rizikům jejího rozšíření do dalších států eurozóny. Trhy se šíří i obavy, že dluhové problémy by mohly dostihnout právě Francii, tedy druhou největší ekonomiku regionu.

Standard and Poor's chce srazit rating i USA na stupeň AA

Ve vzduchu opět visí i hrozba snížení ratingu Spojených států. Podle americké banky Morgan Stanley by mohla ratingová agentura Standard and Poor's srazit hodnocení největší světové ekonomiky o další stupeň, tentokrát na známku AA. Kvůli vysokým schodkům a celkovému zadlužení Spojených států varovala agentura Standard and Poor's před snížením ratingu již v říjnu. Republikáni a demokraté ale stále nemohou najít společnou řeč. 

„Pokud by došlo k dalšímu snížení ratingu Spojených států, tak by to mohlo mít vliv na americké dluhopisy, nicméně nemuselo by to být tak jednoznačné, protože americké dluhopisy jsou v dnešní době jedno z nejbezpečnějších aktiv a paradoxně, pokud by došlo ke snížení ratingu USA, by mohly výnosy z amerických dluhopisů klesnout,“ tvrdí Jiří Tyleček, analytik, X-Trade Brokers. 

Když Standard and Poor's v srpnu sebrala Americe nejvyšší hodnocení, trhy se doslova sesypaly a ekonomové se báli další recese. Ostatní agentury se ke kontroverznímu kroku neodhodlaly.