CK West Holiday zkrachovala, v Turecku nechala 80 klientů

Praha – Cestovní kancelář West Holiday vyhlásila úpadek. V současnosti má v Turecku zhruba 80 českých klientů. Dalších zhruba sto zákazníků má zakoupené zájezdy a již s touto kanceláří neodletí. Dnes to oznámil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Návrat českých turistů, kteří uvízli v Turecku, začala řešit Česká podnikatelská pojišťovna, u které byla CK pojištěna proti úpadku. Podle informací, které cestovní kancelář oznámila prostřednictvím webových stránek, je již doprava všech klientů z Turecka zajištěna. Zástupci kanceláře zároveň ostatním zákazníkům sdělili, že jim budou peníze za neuskutečněné zájezdy vráceny z pojistného plnění na základě oznámení o škodní události.

„Všem postiženým klientům doporučuji, aby se obratem nahlásili na pojišťovnu se svým nárokem,“ sdělil Okamura. Peníze za zaplacené zájezdy vyplatí pojišťovna zklamaným zákazníkům do půl roku. CK West Holiday patřila mezi menší cestovní kanceláře, ročně odbavila kolem dvou tisíc klientů.

Přehled českých cestovních kanceláří, které letos oznámily krach: 

Karma Tours – CK Karma Tours oznámila, že ukončuje svou činnost, 2. června. Jako důvod uvedla problematickou situaci v arabských zemích a nízký zájem českých turistů o severní Afriku, na kterou se cestovní kancelář specializovala.

CK Pressburg – Olomoucká cestovní kancelář CK Pressburg oznámila konec činnosti z ekonomických důvodů 16. června. CK Pressburg na počátku letošního roku nabízela zájezdy, aniž by měla povinné pojištění proti úpadku.    

I.Parkam Holidays – Cestovní kancelář, která se specializovala na Řecko a Bulharsko, oznámila úpadek 1. července. CK měla 315 klientů v Bulharsku a 40 v Řecku, postarala se o ně pojišťovna.     

Via Vera - Liberecká cestovní kancelář Via Vera ohlásila úpadek 5. července. Nedokázala uhradit leteckou přepravu klientů do Řecka a Turecka. CK vyhlásila úpadek v době, kdy bylo v zahraničí asi 25 jejích klientů. Další lidé zaplatili zálohy, na dovolenou už ale nejeli. V září Krajský soud v Liberci prohlásil na CK Via Vera konkurz.    

VIVAMONDE – Pražská cestovní kancelář VIVAMONDE oznámila krach 26. srpna kvůli finančním problémům. O více než dvě stovky klientů v Turecku se postarala pojišťovna. V září Městský soud v Praze zahájil s CK insolvenční řízení.    

Company Diamond Wind – Úpadek pražské CK oznámil 19. října mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Kancelář neměla žádné klienty v zahraničí, ale 80 lidí u ní mělo koupené zájezdy v hodnotě 1,5 milionu korun. Firma měla potíže už koncem září, kdy na zájezd do Turecka neodletělo přes 60 turistů.    

West Holiday – Jedna z menších CK oznámila úpadek dnes. Společnost má v Turecku zhruba 80 českých klientů. Dalších zhruba sto zákazníků má zakoupené zájezdy a již s touto kanceláří neodletí.