Itálie zakáže nekryté prodeje akcií

Milán - Itálie bude první zemí eurozóny, která vydá zákaz nekrytých spekulací na pokles všech akcií obchodovaných na veřejném trhu. Úřad pro regulaci finančního trhu Consob dnes oznámil, že zákaz nekrytých „prodejů nakrátko“ bude platit od půlnoci 1. prosince. Zdůvodnil to snahou o snížení rozkolísanosti na trhu otřásaném zhoršováním evropské dluhové krize eurozóny.

Consob také prodloužil již platný zákaz nekrytých prodejů nakrátko u akcií finančního sektoru do 15. ledna. Zákaz zavedly vedle Itálie i Francie, Řecko, Španělsko a Belgie, Francie jej ve čtvrtek prodloužila o tři měsíce. V tradičních prodejích nakrátko investor prodává vypůjčený cenný papír v sázce na to, že v určenou dobu jej koupí zpět za nižší cenu. V nekrytém čili „nahém“ prodeji si už investoři cenný papír, na jehož pokles sázejí, půjčovat nemusí. 

Zakazují i další země

K zákazu nekrytých prodejů nakrátko se loni po vypuknutí řecké dluhové krize uchylovaly některé země EU včetně Francie a Německa. Ty začaly prosazovat celounijní zákaz, proti němuž se ostře postavila Británie. Letos v létě s novou vlnou otřesů na trzích zákazy prodejů nakrátko znovu zavedly Itálie, Francie, Španělsko, Belgie a Řecko, propady to ale nijak nezastavilo.  

Zákaz „prodejů nakrátko“ prý nepomůže

Nedávná studie vypracovaná pro Evropský parlament podle agentury Reuters dospěla k závěru, že zákaz prodejů nakrátko bude mít škodlivý dopad na likviditu a proces určování cen. Investoři poukazují na to, že ceny vládních dluhopisů Řecka a jiných zemí eurozóny nepadají kvůli spekulacím, ale v důsledku zvýšených obav z insolvence.