Klaus: Evropa potřebuje transformaci, nebo se stane periférií zbytku světa

Praha - Evropu včetně Česka čeká i kvůli její hluboké finanční a ekonomické krizi pravděpodobně 'ztracená dekáda', napsal prezident Václav Klaus pro pondělní vydání časopisu Týden. Za jednu z příčin považuje chybné systémové uspořádání Evropské unie, v němž podobně jako v komunismu vládne „diktát politiky nad ekonomikou“. Evropa musí podle Klause projít hlubokou změnou, která bude podobná „naší transformaci po pádu komunismu“, nebo ji čeká přesun na okraj světové ekonomiky.

„Mám-li být racionálně pesimistický, nikoli nemístně optimistický, obávám se, že Evropu - a nás spolu s ní - čeká 'ztracená dekáda', podobná té, jakou v 90. letech prožilo Japonsko. Dekáda bez ekonomického růstu, dekáda permanentních škrtů a záchranných balíčků, dekáda sociálního neklidu,“ napsal prezident, který svoje názory shrnuje v nové knize Evropská integrace bez iluzí, která má za několik dní vyjít.Ekonomická data podle Klause nyní přesvědčivě naznačují nastupující propad nebo minimálně zpomalení hospodářství. Příčiny současné krize nejsou podle Klause výlučně ekonomické. Západní civilizace totiž vytvořila hospodářský a společenský model, v němž nadřadila nároky jednotlivců, různých zájmových a sociálních skupin i států nad ekonomickou výkonnost. Od ní by se přitom mělo vše odvíjet, soudí hlava státu. 

Právě možnost odtrhnout nároky od výkonu a s výkonem spojených příjmů podle prezidenta stojí za růstem veřejných výdajů a zvyšováním zadluženosti v mnoha zemích západního světa. „Vznik dluhové krize států je dán možností krátkodobě nevyrovnávat státní rozpočet. Nic více a nic méně tajuplného v tom není,“ napsal Klaus. 

Pokud se chce Evropa postavit na nohy, musí se podle prezidenta zásadně proměnit. „Řekněme to jasně: Buď bude v Evropě taková transformace co nejdříve provedena, nebo se Evropa stane periférií dynamicky se pohybujícího zbytku světa,“ uvedl Klaus.


Řešení prezident vidí v návratu politiky do Evropy. Nemyslí tím ovšem politiku vrcholných institucí Evropské unie v Bruselu. „Politika může být jen tam, kde je demokracie, to je na úrovni státu. Na úrovni kontinentu politika být nemůže,“ napsal v týdeníku Klaus. Předpokladem politiky a demokracie je podle něj lid. A žádný evropský lid podle Klause neexistuje, ani existovat nemůže.