Merkelová: Evropa zažívá nejhorší dny od druhé světové války

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes prohlásila, že Evropa zažívá nejtěžší hodiny od druhé světové války a doufá, že noví vůdci Itálie a Řecka si pospíší a omezí škody způsobené krizí eurozóny. Merkelová znovu vyzvala kvůli záchraně eura k centralizaci eurozóny. Členské země podle ní budou muset převést více pravomocí na Brusel a směřovat tak k fiskální a politické unii. V eurozóně se prohlubuje dluhová krize, po Řecku teď ohrožuje třetí největší ekonomiku měnové unie - Itálii.

„Chceme zachovat euro se všemi dalšími státy, které ho mají,“ řekla Merkelová. „Pokud padne euro, padne i Evropa, čemuž chceme ze všech sil zabránit. Jedná se o obrovský historický projekt,“ dodala Merkelová. Jenže záchrana společné měny podle ní nebude zadarmo. 

Angela Merkelová pro německou televizi ZDF:

„Budeme muset postoupit pravomoci Bruselu - například právo zasáhnout, jestliže se členské země nedrží paktu stability a růstu. (…) Musíme obrodit měnovou a hospodářskou unii vytvořenou zakladateli eura. Musíme ji ještě zdokonalit, přeměnit ji ve fiskální unii a pak v politickou unii.“


Prohlubující se dluhová krize teď ohrožuje hlavně Itálii. Důvěru v tamní ekonomiku má vrátit uznávaný ekonom Mario Monti pověřený sestavením nové vlády. Finanční trhy reagovaly kladně už na očekávané jmenování. Bleskové sestavení nové vlády by mělo vyslat další pozitivní signál. Nový kabinet má ozdravit finanční situaci země, co možná nejrychleji vyrovnat deficit a snižovat státní dluh.

„Myslím si, že během několika dní bude mít Itálie novou vládu, jsem ráda, že byla schválena nutná opatření a doufám, že Itálie získá zpátky důvěru. Je to nesmírně potřebné pro návrat důvěry v celou eurozónu,“ míní Merkelová.