Japonská ekonomika se vzpamatovává, vymanila se z recese

Tokio - Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 1,5 procenta, a vymanila se tak z recese, do které se dostala po jarním zemětřesení. To spolu s přílivovou vlnou ochromilo dodavatelský řetězec, což donutilo řadu firem zastavit výrobu. Takzvaný anualizovaný růst, tedy v přepočtu na celý rok, podle vládních úřadů činí rovných šest procent.

Ekonomika se vrátila k růstu poprvé po čtyřech čtvrtletích. „Návrat k růstu ve třetím čtvrtletí reflektuje oživení v dodavatelském řetězci, který zvýšil svůj tovární výstup i spotřebu,“ popsal Yasuo Yamamoto z Mizuho Research Institute. Zároveň připomněl, že ruku v ruce s pokračováním rekonstrukčních prací po ničivém zemětřesení vzrostly také vládní výdaje, což přispělo k růstu HDP.

Růst HDP by mohl znovu zpomalit

Jenže japonská ekonomika nemá zdaleka vyhráno. Navzdory solidnímu výkonu ve třetím čtvrtletí ale vyhlídky nejsou dobré. Japonský jen se totiž stabilně drží vysoko, i když úřady proti němu zasáhly masivní intervencí. Zároveň zpomaluje globální ekonomika, což bude mít zřejmě vliv na pokles poptávky.

„Situace obklopující japonskou ekonomiku je stále více vážná kvůli oslabovaní globálního ekonomického oživení, dopady thajských záplav a rapidnímu posilování jenu,“ konstatoval japonský ministr hospodářství Motohisa Furukawa. „Budeme dál sledovat rizika v ekonomice,“ dodal.

Čtvrtletní růst je přesně v souladu s odhady ekonomů v anketě agentury Reuters, kteří v průměru očekávali růst o 1,5 procenta. Anualizovaný růst hrubého domácího produktu ale nepatrně zaostal, analytici počítali s růstem o 6,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí ekonomika vykázala anualizovaný pokles o 1,3 procenta.