Zářijové statistiky ukázaly propad evropského průmyslu

Brusel - Průmyslová výroba v září proti předcházejícímu měsíci klesla v eurozóně o dvě procenta a v celé Evropské unii o 1,3 procenta. V srpnu výroba rostla v unijních státech platících eurem o 1,4 procenta a v unii o procento. Ve srovnání s loňským zářím průmyslová produkce narostla v obou zónách shodně o 2,2 procenta.

V meziměsíčním srovnání nejvíce propadla produkce kapitálových statků, která klesla o 4,2 procenta v eurozóně a o 3,1 procenta v celé evropské sedmadvacítce. Trvanlivého zboží se v eurozóně vyrobilo o 3,8 procenta méně a v unii o 1,7 procenta méně. Méně se vyprodukovalo také zboží okamžité spotřeby, a to o 1,3 procenta, resp. o 0,5 procenta.

Z 22 zemí Evropské unie, za které má Eurostat data o vývoji průmyslu k dispozici, se průmyslová produkce propadla v 11. V deseti zemích rostla a v Británii zůstala beze změny. Největší propad hlásí Estonsko (o 10,9 procenta), s odstupem za ním následují Portugalsko a Itálie, s poklesem o 5,8, resp. o 4,8 procenta.

Nejvíce se v září naopak dařilo slovenskému průmyslu, který si polepšil o 3,2 procenta. V Polsku a ve Švédsku vzrostla průmyslová výroba shodně o 1,9 procenta.

Průmyslová výroba v EU a v eurozóně
Průmyslová výroba v EU a v eurozóně