Google vyrazil zmapovat Amazonii

Brasília – Google zamířil se svými kamerami do Brazílie, kde fotí stezky pro svou službu Street View. Trojrozměrné kamery snímají přírodu z lodí, ale i speciálně upravených tříkolek. Služba budí kontroverze především v Evropě, kde ji některé státy nechtějí povolit kvůli ochraně soukromí.

Návštěva internetového lídra budí kolem řeky Rio Negro pozornost. „Byli jsme velmi mile přijati a místní nás pustili do svých vesnic, abychom si je mohli nafotit,“ řekl Emmanuel Evita, mluvčí Googlu. 

Google spolupracuje s nevládními organizacemi, které mu zajišťují klidný průběh focení na místech, kde se lidé z internetových firem příliš často nepohybují. „Začali jsme spolupracovat s Googlem, protože jsme si uvědomili, že moc lidí neví o tom, jak Amazonie vypadá, a to nejen ve světě, ale i ve zbytku Brazílie. Cesty sem jsou drahé,“ podotkl Virgilio Vinna, ředitel Amazonas Sustentavel Foundation.

Google už podobně zmapoval tisíce měst po celém světě včetně Prahy. Službě Street View se ale nevyhnuly problémy. Firma byla obviněna ze sbírání informací z bezdrátových wi-fi sítí. Focení v ulicích si se světovou jedničkou vyříkávaly i úřady na ochranu soukromí ve velké části Evropy.