Seniory nejvíce zatěžují náklady na bydlení

Praha – Pro seniory žijící v pronajatých bytech představují největší zátěž náklady na bydlení. Celkem čtvrtina lidí ve věku 60 až 65 let dá na bydlení 40 až 60 procent z měsíčních příjmů domácnosti, uvádí průzkum společnosti Ipsos Tambor.

Tomáš Macků, agentura Ipsos

„Lidé v produktivním věku se s měsíčními náklady na bydlení snáze vypořádají než domácnosti, které tvoří lidé v důchodovém věku, u nich je situace již horší.“ 


Tuzemské domácnosti podle průzkumu platí měsíčně za bydlení nejčastěji pět tisíc až 10 tisíc korun. Zhruba 25 procent domácností zaplatí částku mezi pěti tisíci až sedmi tisíci korunami, asi 27 procent pak sedm tisíc až 10 tisíc korun měsíčně.

Náklady za vlastní bydlení jsou nižší

Naopak náklady na bydlení ve vlastním domě či bytě jsou výrazně nižší než v pronajatém, uvádí průzkum. S náklady na bydlení se do sedmi tisíc korun vejde 60 procent domácností žijících ve svém domě či bytě, ale už jen 40 procent domácností, které bydlí v pronajatém domě, a 35 procent domácností žijících v nájemních bytech.

„Ve chvíli, kdy člověk končí s profesními aktivitami a nastupuje k vyplácení starobního důchodu, dojde k razantnímu poklesu jeho příjmů. Náklady, včetně těch na bydlení, však zůstávají ve stejné výši jako v jeho aktivním pracovním období. Vlastní bydlení se tak ukazuje jako 'štít', který lidi chrání ve stáří před chudobou,“ vysvětlil ekonom a expert Světové banky pro finanční služby a ochranu spotřebitele Tomáš Prouza.

Výzkum provedla agentura Ipsos v říjnu 2011 na reprezentativním vzorku populace ve věku 18 až 65 let. Celkem výzkumníkům odpovídalo 1 038 respondentů.