Malé a střední firmy se bojí recese, mluví o propouštění

Praha - Česká ekonomika zabrzdila a bude ještě hůř. Podle zjištění České televize už teď řada malých a středních firem ví, že budou muset příští rok propouštět. Situace se podle nich podobá krizi v roce 2008 a může mít ještě větší rozměry. Nezaměstnanost by tak mohla z říjnových 7,9 procenta vyskočit mnohem výš. Malé a střední podniky totiž patří k tahounům české ekonomiky.

Malé a střední firmy reagují na každou krizi jako první. A proto už teď každá šestá z nich oznamuje: v příštím roce musíme propouštět. „Letošní rok byl s propadem nějakých 50 procent oproti loňskému roku 2010. Podle nás ten příští rok bude horší,“ obchodní manažer Subaru Hostivař Tomáš Marčík.

Mezi obory, na které krize doléhá nejvíce a kde už teď reálně hrozí propouštění, patří stavebnictví. Na paty mu ale šlape taky textilní průmysl, potravinářství nebo automobilový průmysl.

Jiří Šimek, analytik Citfin

„Firmám postupně klesají zakázky – především zakázky z domova, ale i zakázky ze zahraničí se začínají postupně snižovat.“


I velké firmy mají obavy z recese

Situaci navíc může snadno zhoršit vývoj v okolních zemích. Pokud eurozóna spadne do recese, stáhne sebou i Česko. A i když velké firmy zatím tvrdí, že krizi ustojí, odbory mluví o prvních lidech bez práce i tam. A konkrétně zmiňují třeba Bohumínské železárny a drátovny. „Situace v průmyslových firmách začíná nabývat rozměry krize roku 2008 až 2009. Nejenže mnohé firmy se ještě zcela z krize nevymanily, ale ta nová vlna, je ještě horší,“ upozornil předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula.

Na přelomu let 2008 a 2009 došlo k masivnímu propouštění. Z průmyslových firem odešlo 150 tisíc zaměstnanců, což bylo patnáct procent tehdejšího stavu. Podobně silné propouštění v příštím roce ale určitě nenastane. Firmy totiž už teď využívají jen lidi, které opravdu potřebují. A jsou obory, kde nikdo o práci bát nemusí.

Chybí programátoři i řemeslníci

„Mezi nedostatkové profese dnes patří programátoři, dále zaměstnanci kontaktních center se znalostí angličtiny a dalšího cizího jazyka,“ uvedl Martin Ježek z personální agentury Grafton. A po letech se opět ukazuje, že zlaté dno má také řemeslo. Na trhu chybí zámečníci, pokrývači, svářeči, ale třeba i kominíci. A propuštěným lidem tak může pomoct právě rekvalifikace. Už teď hospodářská komora s podnikateli vytvořila speciální webovou stránku Národní rekvalifikace s nabídkou volných míst a rekvalifikací. V tuto chvíli web nabízí 250 profesí. Do roku 2015 by jich mělo být 1 100.