Koruna už pro investory není tak atraktivní

Londýn/Praha – Pozice české koruny na trhu se podle listu Financial Times drasticky změnila. Uvádí, že pro obchodníky v regionu není kvůli krizi v eurozóně a po zásazích okolních centrálních bank česká měna už tolik atraktivní. Naopak lze předpokládat, že koruna bude i nadále oslabovat vůči euru i dolaru. 

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

Téměř po celý rok považovali investoři ve střední a východní Evropě korunu jako nosnou měnu při takzvaných „carry trades“. Obchodníci tak využívali nízkých úrokových sazeb v Česku a půjčovali si v korunách, přičemž následně investovali do měn zemí, které nabízejí vyšší úrokové sazby. Pokud se u nich objevila nechuť k podstupování většího rizika, která během současné krize roste, měnu s vyššími úrokovými sazbami prodali a koruna tak posílila.

Ovšem tento postup po citelném oslabení koruny v posledních dnech už neplatí. Obrat odstartovala polská centrální banka, která minulý měsíc vystoupila na obranu oslabujícího zlotého. Podobně se zachovala i maďarská centrální banka, která vyjadřuje nespokojenost se současným kurzem forintu, jenž je podle ní příliš slabý. Ekonomové tak očekávají v nejbližší době citelný nárůst maďarských úrokových sazeb, aby banka omezila odliv národní měny ze země.

Slabší koruna nahrává českému exportu

Podle Financial Times nejspíš korunu čeká přesně opačný osud. Dá se očekávat, že centrální bance slabší koruna vyhovuje kvůli závislosti české ekonomiky na vývozu do eurozóny, která se potýká s největší krizí v historii. Závislost Česka je přitom v rámci regionu vůbec nejvyšší a podle banky UBS podíl vývozu do eurozóny na HDP dosahuje 49 procent. V případě Maďarska jde o 44 procent a v případě Polska či Bulharska jen 20 procent.

Jak slabá koruna podraží pohonné hmoty? 

Václav Loula, Česká asociace petrolejářského průmyslu: „Vliv kurzu může znamenat zdražení cen pohonných hmot u benzinu i nafty o 30 až 40 haléřů. Není to však jediný vliv, stoupají i kotace u pohonných hmot, zejména motorové nafty.“


Benoit Anne z francouzské Société Générale pro list Financial Times

„(Koruna) byla japonským jenem rozvojových trhů. Ale její obchodní charakteristika se výrazně změnila.“ 


Pozici české měny navíc podkopává změna taktiky obchodníků. Ti nyní začínají krátkodobě spekulovat s měnami regionu střední a východní Evropy proti euru. „Začínáte vídat obchodníky, že říkají, že tohle bude příští hra, což je další příběh evropského ekonomického zpomalení,“ prohlásil Geoffrey Kendrick z japonské finanční skupiny Nomura.

Přitom vyhlídky forintu a zlotého nejsou o moc lepší. Ratingová agentura Fitch zhoršila výhled pro hodnocení Maďarska. Tamní banky navíc trpí pod tíhou zákona, který občanům umožnil za velmi výhodných podmínek splatit hypoteční úvěry v cizí měně. O moc lépe na tom není ani Polsko, jehož ratingový výhled zhoršila agentura Moody's.

Podle analytiků UBS negativní pohled na situaci v Evropě velmi dobře podtrhují i krátkodobé spekulace s korunou proti dolaru. Česká měna proti dolaru v uplynulých dnech rovněž citelně oslabila. „Myslím, že jejich výkon bude spíš slabý. Není žádný důvod, aby tomu bylo naopak,“ dodal Bhanu Bajewa z UBS.