Čínské banky si zatím v zemi drží monopol

Peking – Čínský finanční systém má podle Mezinárodního měnového fondu hodně slabých míst. Vláda by podle fondu měla uvolnit trh, směnný kurz a úrokové sazby. Čínský finanční trh je zatím před globálním chráněný. Ve výsledku ale si tamní obyvatelé nemají možnost volně vybrat, u které banky chtějí být.

Návštěva čínské státní banky často znamená dlouhé čekání a nevstřícné jednání. Někdy dokonce dochází ke změně čísla účtu bez vědomí klienta. Přesto se dominantní finanční ústav o zákazníky nemusí bát. „Místní raději nechávají své peníze v čínské bance. Čekají totiž, že ji vláda při jakýchkoliv případných problémech ochrání,“ říká analytik firmy Sanford C. Bernstein Mike Werner. 

„Bezkonkureční“ Čína

V zemi totiž neexistuje skutečná konkurence. Jsou tu sice zahraniční banky, každá z nich ale může otevřít nanejvýš dvě nové pobočky ročně. Navíc musí přetrpět dlouhé čekání na povolení některých služeb. 

Přitom Čína ještě před deseti lety slíbila, že otevře finanční trh. Tehdy se stala součástí Světové obchodní organizace. Svůj trh ale uvolňuje pomalu a čínské banky jsou před globální krizí chráněné. Přesto se klienti začínají zajímat také o dosud neznámé pobočky. „Daří se nám. Za první půlrok jsme zvýšili tržby o 16 procent a zisk o 76 procent,“ přiblížil ředitel banky Standard Chartered China Lim-Čeng Tek. 

Místní banky mají proti těm zahraničním některé další výhody, například při nákupu na internetu. Na čínského poskytovatele plateb ještě není napojená žádná zahraniční banka a jen málo z nich vydává kreditní karty.