Prodloužený víkend láká k cestování, cestovky hlásí nárůst prodejů

Praha - Zítřejší svátek nalákal mnoho Čechů na prodloužený eurovíkend. Podle prodejců byla poptávka po krátkých zájezdech až čtyřnásobně vyšší než v běžných víkendech. Některé destinace byly vyprodané už několik týdnů dopředu. Kdo si vzpomněl na poslední chvíli, měl už u většiny lokalit smůlu.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Eye Ubiquitous

„Dá se říct, že většina zájezdů byla vyprodaná už minulý týden,“ uvedl specialista na eurovíkendy CK Neckerman Jan Sotona. „V podstatě už není co prodávat, 17. listopad byl druhým nejdůležitějším termínem z hlediska prodeje,“ potvrdila ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

Táhne kultura i nákupy

A co nejvíce táhne? Metropole, jejichž návštěvu v létě komplikují vysoké teploty, ale které mají co nabídnout. „V tomto období jsou to metropole, které jsou spojené buď s kulturou, nebo s památkami, takže žádaná je Paříž, Barcelona, Řím nebo Benátky,“ konstatoval mluvčí CK Fischer Daniel Plovajko.

V kurzu jsou ale také typicky nákupní destinace, kam se už v listopadu dá vyrazit na předvánoční nákupy. „Do některých měst, zejména do Londýna, se jezdí hlavně za nákupy, toto město je nejpopulárnější právě před vánočními svátky a po vánočních svátcích kvůli výprodejům,“ uvedl mluvčí Invia.cz Michal Tůma. Rádi ale za nákupy lidé vyrážejí kvůli nízkým cenám také například do Barcelony nebo do Madridu. Neméně frekventovanou nákupní mekkou je třeba i turecký Istanbul.

Ceny zájezdů ani v žádaných termínech obvykle nerostou

Ceny eurovíkendů zůstávají i v žádaných termínech podle většiny prodejců na běžné úrovni, tzn. zhruba od 11 tisíc korun. V některých případech přesto může cena zvláště při nákupech na poslední chvíli výrazně růst. Důvodem jsou ceny letenek na linkových spojích – ty totiž s blížícím se termínem odletu často zdražují.

Eurovíkendy si oblíbili hlavně mladí, svobodní a bezdětní lidé. Stále více na ně ale jezdí i starší manželské páry, kterým děti naopak už odrostly.